Spotkanie z Mariuszem Szczygłem

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem na Uniwersytecie Gdańskim

18 maja na Wydziale Nauk Społecznych odbyło się spotkanie z Mariuszem Szczygłem w ramach The Seventeenth International Conference for Literary Journalism Studies (IALJS-17) pod hasłem “Literary Journalism and a Sense of Place”. Szczygieł jako keynote speaker wygłosił na konferencji również wykład „Let the Facts Dance: Polish Literary Reportage”. 

Mariusz Szczygieł to ceniony dziennikarz, autor Antologii polskiego reportażu XX wieku i książki „Fakty muszą zatańczyć” – zbioru esejów powstałych „z miłości do reportażu”, ale przede wszystkim sam określa się mianem „reportera majstrującego przy ludzkiej duszy”. Jego zbiór reportaży „Nie ma” zdobył Literacką Nagrodę Nike w 2019 roku, a w 2021 przyznano mu Nike 25-lecia. Natomiast „Gottland”, zbiór reportaży o Czechosłowacji, został przetłumaczony na sześć języków i otrzymał Europejską Nagrodę Książkową w 2009 roku. Ponadto Szczygieł jest jednym z założycieli Polskiej Szkoły Reportażu, a także wydawnictwa Dowody, które działa w ramach Fundacji Instytutu Reportażu.  

Spotkanie ze Szczygłem prowadzili moderatorzy: dr Jan Miklas Frankowski i studentka trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej Zofia Przybysz.  

Mariusz Szczygieł studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim 16 lat. Stąd też spotkanie rozpoczęto pytaniem: „Mariuszu, gdyby na sali z nami siedział Mariusz Szczygieł student pierwszego roku dziennikarstwa – jakich rad byś mu udzielił?” Autor podkreślił, że ludzie nie powinni „swoim życiem ilustrować cudzych oczekiwań”.  

Na spotkaniu moderatorzy odnieśli się również do „Gottlandu”, gdzie Szczygieł zapytał Tomika Batę o przepis na życie. Tym razem role zostały odwrócone i to Szczygieł musiał odpowiedzieć na pytanie: „Jak żyć?”  

Dziennikarz opowiadał także o swojej działalności w Internecie. Uważa, że jego profil na Instagramie stał się jego osobistą gazetą i zdarza się, że piszą do niego osoby, które nie znają jego reportaży, ale za to czytają każdy post, który tam zamieszcza.  

Najważniejszą częścią spotkania były oczywiście pytania od społeczności akademickiej. Słuchaczy interesowały tajemnice reportażu literackiego, pytano również o przyszłość dziennikarstwa w dobie rozwoju sztucznej inteligencji. Szczygieł podkreślił, że w reportażu najważniejsza jest relacja z drugim człowiekiem, a reportaż to „Nieumiejętność przeżycia własnego doświadczenia egzystencjalnego za pomocą fikcji”.  

Odpowiedział również na pytanie: „Czego nie ma w reportażu literackim?” i opowiadał o swojej miłości do czeskiej kultury, przy czym podkreślił dystans do życia, jaki charakteryzuje Czechów. Stwierdził, że w Polsce brakuje nam autorytetów w dziennikarstwie informacyjnym i podkreślił znaczenie wolności słowa w tej dziedzinie.  

Po spotkaniu Szczygieł udzielił wywiadów mediom studenckim Uniwersytetu Gdańskiego –telewizji Neptun TV oraz Radiu MORS.  

Zapis ze spotkania z Mariuszem Szczygłem został opublikowany na kanale Neptun TV: https://www.youtube.com/watch?v=XNR0ruCf7T8&t=239s  
 
Rozmowę ze Szczygłem na antenie Radia MORS przeprowadziła studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej Ada Dey. Natomiast wywiad ze Szczygłem dla telewizji Neptun TV przeprowadziły studentki: Paulina Kozień i Zofia Przybysz.  
 
Zapraszamy również do przeczytania relacji ze spotkania na stronie gazety uniwersyteckiej CDN: https://cdn.ug.edu.pl/101485/reportazysta-ogorkowa-zjesc-musi/  

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 22. Czerwiec 2023 - 20:39; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak Ostatnia zmiana: czwartek, 22. Czerwiec 2023 - 20:50; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak