Spotkanie z Craigiem Williamsem

– W BBC jest trochę jak w „Grze o tron” – w wielkim ośrodku funkcjonuje wiele grup, które nieustanie dążą do przewagi nad innymi – mówił Craig Williams, szkocki dziennikarz i twórca filmów dokumentalnych dla BBC, który 22 kwietnia 2016 r. spotkał się ze studentami Dziennikarstwa i komunikacji społecznej UG.

Na początku spotkania Craig Williams zapowiedział, że nie będzie mówił o teorii, ale skupi się na tym, co robił przez ostatnie 25 lat swojego życia. Jako dziennikarz pierwsze kroki stawiał w małej lokalnej gazecie i Radio Forth w Edynburgu. – Praca reportera nie była dla mnie. Bardziej pasjonowała mnie produkcja filmów dokumentalnych. Tym zajmuję się w BCC, gdzie trafiłem w 1997 r. – mówił. Tylko podczas ostatnich 8 lat pracy dla największego publicznego nadawcy na świecie stworzył ponad 30 filmów dokumentalnych o tematyce politycznej, społecznej i historycznej. Craig był także redaktorem programu publicystycznego „Newsnight Scotland” w BBC. O tych doświadczeniach opowiadał studentom, prezentując, na czym polega polega specyfika pracy producenta filmów dokumentalnych w BBC.

W swojej pracy Craig zajmuje się głównie problematyką polityczną i społeczną – jest autorem m.in. cyklu dokumentów poświęconych referendum niepodległościowemu w Szkocji. Tworzył filmy w wielu krajach w Europie i na świecie, m.in. w Chinach, Indiach, USA. – Jestem Szkotem i w swoich filmach pokazuję szkocki punkt widzenia. Do Gdańska trafiłem, ponieważ w najnowszym dokumencie zajmujemy się Brexitem. W czerwcu w Wielkiej Brytanii odbywa się referendum w tej sprawie. Chcemy dowiedzieć się, jak Brexit jest postrzegany przez mieszkańców Starej i Nowej Europy – opowiadał. Craig zaskoczył studentów znajomością historii Gdańska. – Gdańsk ma wiele wspólnego ze Szkocją. W XVI wieku nad Motławą mieszkało nawet 40 tys. Szkotów, stąd nazwa dzielnicy: Stare Szkoty. Dlatego z ciekawością przyjachaliśmy do Waszego miasta, licząc na udany materiał.

Cragi Williams jest także fanem horroru. Napisał dwie książki poświęcone historii tego gatunku w brytyjskim kinie. Jest komentatorem portalu TV Cream Website. Mieszka z żoną i synem w Glasgow. Lubi herbatę, książki, stare filmy i opowieści o duchach.

Spotkanie odbyło się w ramach Jubileuszu X-lecia kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, a poprowadziła je dr Michalina Rutka.

zdjecie

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 2. Lipiec 2020 - 13:18; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch Ostatnia zmiana: czwartek, 2. Lipiec 2020 - 13:19; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch