Spotkanie z fotografem Chrisem Niedenthalem
Spotkanie z Chrisem Niedenthalem
Chris Niedenthal, jeden z najsłynniejszych na świecie polskich fotoreporterów, spotkał się ze studentami kierunku Dziennikarstwa i komunikacja społeczna Uniwersytetu Gdańskiego 7 maja 2015 roku.
Chris Niedenthal, uznawany za ikonę europejskiego fotoreportażu, urodził się w rodzinie polskich emigrantów wojennych w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing. Przyjechał do Polski w 1973 roku na kilka miesięcy i został do dziś; obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
Swoją fotoreporterską pasję realizował w Polsce, Europie Wschodniej i na Bałkanach, dokumentując najważniejsze wydarzenia związane z obalaniem komunistycznego systemu. Jest autorem najbardziej rozpoznawalnych zdjęć okresu PRL w Polsce. Wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem, był pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wykonywał z ukrycia zdjęcia. Najsłynniejsze przedstawia opancerzony transporter na tle wiszącego na budynku kina Moskwa w Warszawie billboardu reklamującego film Forda Coppoli „Czas Apokalipsy”. Autor licznych wystaw i projektów, w tym m.in. jednej z najgłośniejszych – „Portrety nieportretowanych”, przedstawiający dzieci niepełnosprawne umysłowo, a także „Sąsiadka” nawiązujący do książki Jana Tomasza Grossa i filmu Agnieszki Arnold o tym samym tytule, opowiadający o pogromie Żydów w Jedwabnem. W 1986 roku został laureatem konkursu World Press Foto za portret węgierskiego przywódcy, sekretarza generalnego KC, Janosa Kadara. Współpracował między innymi z takimi pismami jak „Newsweek”. „Time”, „Der Spiegel” czy „Forbs”.
Opublikował kilka albumów fotograficznych, między innymi – „Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” – i autobiografię „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf”.
Spotkanie z Chrisem Niedenthalem w Gdańsku odbyło się w ramach cyklu Star Speaker – projektu organizowanego przez Olivia Business Centre we współpracy z trójmiejskim środowiskiem akademickim. Są to spotkania i wykłady z międzynarodowymi gośćmi, realizowane w Olivia Sky Club we współpracy z gdańskimi środowiskami biznesu, nauki, polityki i mediów. Projekt jest zintegrowany z cyklem wykładów na gdańskich wyższych uczelniach, dedykowanych trójmiejskiej społeczności akademickiej.
Relacja ze spotkania: http://www.cdn.ug.edu.pl/
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
2015-spotkanie-z-chrisem-niedethalem-plakat.jpg | 504.3 KB |