Chcesz studiować za granicą? Oto co trzeba zrobić krok po kroku
- Do 3 marca 2023 zostanie wybrana grupa studentów, którzy w roku akademickim 2023/2024 wyjadą do wybranego kraju w ramach programu Erasmus+.
KTO MOŻE WYJECHAĆ:
O wyjazd mogą ubiegać się studenci zarejestrowani na studiach licencjackich, magisterskich lub doktoranckich, zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.
- Możliwe są wyjazdy tylko do tych uczelni, z którymi dany kierunek studiów ma podpisane umowy międzyinstytucjonalne na rok 2023/2024-proszę zwrócić uwagę na poziomy studiów.
Wykaz umów KA131 biorących udział w najbliższej rekrutacji jest dostępny na stronie:
https://ug.edu.pl/wspolpraca/wymiana-akademicka/erasmus-2021-2027-0
- O wyjazd nie mogą ubiegać się:
- Studenci, którzy w poprzednich latach w trakcie wyjazdów na studia i/lub na praktykę wykorzystali swój tzw. kapitał mobilności, wynoszący po 12 miesięcy na I i II poziomie studiów oraz 24 miesiące na jednolitych studiach magisterskich;
- Studenci II roku studiów drugiego stopnia, V roku jednolitych studiów magisterskich, ostatniego roku studiów III stopnia oraz doktoranci ostatniego roku Szkoły Doktorskiej;
- Studenci kierunku Psychologia, których mobilność miałaby nastąpić na II lub III roku studiów;
- Studenci, którzy w poprzednich latach bez podania ważnej przyczyny zrezygnowali z wyjazdu po zakończonym procesie nominacji do uczelni partnerskich (sytuacje nie uznane jako działanie siły wyższej);
- Studenci posiadający dług kredytowy ECTS;
- Studenci, których mobilność miałaby nastąpić na ostatnim roku studiów I stopnia, mogą realizować wyjazd wyłącznie w semestrze zimowym ostatniego roku. Nie mogą zatem ubiegać się o wyjazd w semestrze letnim lub wyjazd całoroczny. Zasada ta dotyczy studentów wszystkich wydziałów UG.
- Studenci, których mobilność miałaby nastąpić na ostatnim roku studiów II, III stopnia lub na ostatnim roku jednolitych studiów magisterskich, mogą aplikować o wyjazd wyłącznie w semestrze zimowym ostatniego roku. Nie mogą zatem ubiegać się o wyjazd w semestrze letnim lub wyjazd całoroczny. Zasada ta dotyczy studentów wszystkich wydziałów UG.
- Studenci ostatniego roku studiów licencjackich mogą warunkowo przystąpić do rekrutacji, ale realizacja mobilności w trakcie pierwszego roku studiów magisterskich jest możliwa wyłącznie w semestrze letnim.
- W ramach modułu mobilność-studia nieuprawniony jest wyjazd, którego celem byłaby wyłącznie praca badawcza (w tym zajęcia laboratoryjne lub gromadzenie materiałów do pracy dyplomowej). Natomiast możliwe jest włączenie modułu praktyk w długoterminową mobilność typu studia. W przypadku łączenia modułu-studia z modułem-praktyki, ten pierwszy musi trwać co najmniej 60 dni.
- Wszyscy zakwalifikowani studenci mają obowiązek zrealizować program studiów adekwatny dla ich kierunku/ specjalności i zatwierdzony w karcie uzgodnień oraz w Porozumieniu o Programie Studiów (Online Learning Agreement ), opiewający na min. 30 punktów ECTS/semestr. Wyjątek – liczba punktów ECTS w LA/OLA może być pomniejszona o liczbę punktów zaplanowanych w toku studiów za seminarium licencjackie/magisterskie, jednak pomniejszenie nie może przekroczyć 10 punktów ECTS. Powyższy wyjątek dotyczy studentów, u których obowiązek realizacji seminarium wynika z toku studiów i przypada na semestr mobilności. UWAGA! Akceptowane przez Koordynatorów zmiany w programie, następujące czasami w pierwszym miesiącu studiowania studenta, nie mogą skutkować zatwierdzeniem programu opiewającego na mniej niż 30 ECTS/semestr lub 20 ECTS/semestr w przypadku realizowania seminarium licencjackiego/magisterskiego w uczelni macierzystej.
- Dodatkowe wsparcie finansowe dla studentów w trudnej sytuacji materialnej:
Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, wyjeżdżające na studia do krajów programu mogą otrzymać na każdy miesiąc pierwotnie zaakceptowanego pobytu dodatkowe dofinansowanie z tytułu wsparcia włączenia odpowiadające kwocie 250€/m-c. Student może otrzymać dodatkowe wsparcie włączenia na wyjazd tylko pod warunkiem, że w terminie, w którym odbywa się rekrutacja, posiada ważną decyzję o przyznaniu mu świadczenia ze środków Funduszu Pomocy Materialnej dla Studentów i Doktorantów UG. Kopię zaświadczenia potwierdzającego ten fakt należy obowiązkowo dołączyć do protokołu. W przypadku ubiegania się o stypendium socjalne w trakcie trwania rekrutacji student ma możliwość dołączenia do Formularza Stypendysty oświadczenia o złożeniu dokumentacji stypendialnej w Biurze Stypendialnym UG. Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu stypendium, student jest zobowiązany, najpóźniej do dnia 31 marca 2023 r., złożyć kopię decyzji w SOP E+.
Uwaga: Brak kopii decyzji o przyznaniu świadczenia socjalnego przy formularzu kandydata, który w Formularzu Stypendysty zaznaczył, że „otrzymuje stypendium socjalne”, będzie powodował automatyczne zakwalifikowanie go jako stypendysty bez dodatku. Prosimy zatem o zwrócenie szczególnej uwagi na kompletność załączników.
- Dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami:
Osoby z niepełnosprawnościami, wyjeżdżające na studia do krajów programu, mogą otrzymać na każdy miesiąc pierwotnie zaakceptowanego pobytu dodatkowe dofinansowanie z tytułu wsparcia włączenia odpowiadające kwocie 250 €/m-c. Pierwszym warunkiem otrzymania wsparcia jest deklaracja posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Deklaracja odbywa się poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola w Formularzu Stypendysty. Prosimy o rozpowszechnienie informacji i zwrócenie uwagi studentów na tę formę wsparcia.
- Kwestię płatności za studia studenta studiów zaocznych wytypowanego na wyjazd ERASMUS+ rozstrzyga Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia za pośrednictwem Dziekana wydziału.
Od 1 lutego 2023 rozpoczynamy proces rekrutacji!
Zapraszamy od 1 lutego 2023 do przesyłania FORMULARZY REKRUTACYJNYCH NA WYMIANĘ STUDENCKA ERASMUS+
Etapy rekrutacji krok po kroku:
1 lutego- 22 lutego - wybór uczelni zagranicznej i wysłanie formularza rekrutacyjnego, który będzie dostępny na stronie internetowej Wydziału - zakładka Erasmus.
https://wns.ug.edu.pl/nauka-i-rozwoj/wspolpraca-miedzynarodowa/erasmus/aktualnosci
Czytelnie wypełnione formularze w formacie pdf ( nie zdjęcie) należy wysyłać
jedynie na niżej podany adres do Koordynatorki wydziałowej Magdaleny Sawicz:
wns.international@ug.edu.pl;
temat emaila: REKRUTACJA ERASMUS+
W pierwszym tygodniu marca - rozmowa kwalifikacyjna
Terminy rozmów są ostateczne i niezmienne. Wzięcie udziału w rozmowie jest obowiązkowym etapem rekrutacji!
Kryteria brane pod uwagę w procesie rekrutacji do programu Erasmus+:
- Aktualne studia na jednym z kierunków WNS;
- Średnia ocen ze studiów (w przypadku I-go roku - semestr);
- Pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej;
- Pozytywna ocena aktywności społecznej kandydata, potwierdzonej w rozmowie – (koła naukowe, wolontariat, itp.);
- Deklaracja wspieranie programu Erasmus + podczas wyjazdu i po powrocie do kraju.
Po ogłoszeniu listy osób przyjętych skontaktuje się z Wami Biuro Wymiany Zagranicznej Erasmus w Rektoracie.
UWAGA:
Przed wyjazdem każdy student zobowiązany jest wypełnić Kartę Uzgodnień, która będzie podstawą do utworzenia Learning Agreement(uzgodnienie programu, który będzie realizowany w uczelni goszczącej)
Wybór przedmiotów realizowanych podczas wymiany Erasmus+ zatwierdza na karcie uzgodnień Z-ca Dyrektora ds. Dydaktycznych na danym kierunku.
Program w "LA" musi zakładać zdobycie 30 kredytów ECTS na semestr lub 60 na rok.
Niektóre uczelnie wymagają od kandydatów formularza Transcript of Records (spis dotychczasowych zaliczeń i egzaminów), który należy wypełnić samodzielnie i przedłożyć do potwierdzenia u koordynatorki wydziałowej programu Erasmus+
Wysokość dofinansowania długoterminowych mobilności studenckich w celu studiowania obowiązujące dla studentów wyjeżdżających w roku akademickim 2023-2024
W przypadku posiadania niedostatecznych środków w ramach umowy finansowej KA131 na sfinansowanie wszystkich zatwierdzonych w protokołach mobilności w pełnym planowanym czasie, UG przyjmuje zasadę skracania czasu finansowania. Oznacza to, że przy zbyt niskim budżecie na mobilność studentów w pierwszym etapie ograniczeniu ulega dofinansowanie planowanych wyjazdów całorocznych – finansowany jest jedynie semestr mobilności. W ten sposób kandydaci z dołu list głównych nie są skreślani, a uczelnia zachowuje pełną liczbę mobilności, wynikającą z wszystkich protokołów. W drugiej kolejności skróceniu ulega czas semestralnego finansowania mobilności (np. z maksymalnie 5 do 4 miesięcy). Uprzejmie prosimy, aby kandydaci przystępujący do rekrutacji byli poinformowani o takiej ewentualności.
Z pozdrowieniami
Magdalena Sawicz
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
formularz-stypendysty-wns-22-23.pdf | 261.91 KB |
rekrutacja-erasmus-studenci-2023-2024.pdf | 272.35 KB |