Wyjazd studyjny do Grudziądza

Grudziądz - opowieść prowincjonalna

Mój drugi rok studiów dziennikarskich rozpoczął się od warsztatów w terenie. Tym razem miejscem zaplanowanych zajęć był Grudziądz. Spotkaliśmy się tam między 13 a 15 października. Weronika, koleżanka z roku pochodząca z tego miasta, podjęła się organizacji wyjazdu studentów II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej w ramach zajęć „Media lokalne i środowiskowe”. Opracowała plan wyjazdu: zwiedzanie starego miasta i warsztaty w porozumieniu z lokalną stacją telewizyjną, a także zarezerwowała nocleg.

Wizyta w siedzibie lokalnej telewizji pozwoliła poznać kulisy pracy dziennikarza lokalnego, który w odróżnieniu od pracownika mediów krajowych, spotyka się twarzą w twarz ze swoimi widzami codziennie przy okazji robienia zakupów, czy odprowadzania dzieci do szkoły.

Okazało się, że Grudziądz ma za sobą wielowiekowe doświadczenie kupieckiego miasta tranzytowego. Dzięki położeniu nad dopływem Wisły od swojego powstania był strategicznym magazynem surowców. Taniość transportu rzecznego sprawiła, że ogromna większość handlu Królestwa Polskiego była realizowana właśnie Wisłą. Grudziądz stał się wiślaną bramą Pomorza, gromadził towary, które w każdej chwili mogły zostać wyeksportowane do jednego z zagranicznych kontrahentów Polski. Pełnił tę funkcję aż do XVIII wieku. Wyjątkową historię miasta unaoczniła nam widokowa Wieża Klimek, z której można było zobaczyć wspaniałą nadwiślańską panoramę miasta.

Dzisiaj Grudziądz nie odgrywa już tak znaczącej roli. Mimo to, zrekonstruowana starówka i liczne zabytki wciąż mogą świadczą o dawnej świetności miasta. Nasza grupa, po raz pierwszy sprawdziła się na nieznanym gruncie. Każdy z nas realizując inny, wybrany materiał dziennikarski, nabrał przy okazji odwagi i ćwiczył właściwe prowadzenie rozmowy.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 7. Listopad 2022 - 23:30; osoba wprowadzająca: Paweł Kozielski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 7. Listopad 2022 - 23:46; osoba wprowadzająca: Paweł Kozielski