Wyjazd studyjny do Wąbrzeźna

Misja: Wąbrzeźno – relacja studenta Kajetana Dudzika

W dniach 24-26 października, udaliśmy się do Wąbrzeźna, by zrealizować materiały w ramach zajęć z przedmiotu Media lokalne i środowiskowe. Okazało się, że w małym mieście może dziać się bardzo wiele. Na wyjeździe nie tylko zdobyliśmy praktyczne umiejętności, ale także mieliśmy okazję poznać naprawdę ciekawych ludzi.

Spora w tym zasługa Macieja Czarneckiego – rodowitego Wąbrzeźnianina, a zarazem naszego kolegi z roku, który zorganizował nasz pobyt. Za jego sprawą poznaliśmy burmistrza Wąbrzeźna – Tomasza Zygnarowskiego, który opowiadał o przedsięwzięciach miasta, ale też rozmawiał z nami o formach komunikacji z mieszkańcami. Wręczył nam także ostatnie wydania lokalnej gazety „Wąbrzeźno Bez Tajemnic”, oraz inne materiały, w tym przewodniki z miejscami, które warto odwiedzić. Nie dał się także długo prosić o pamiątkowe zdjęcie. Maciej zabrał nas także do Telewizji Wąbrzeźno, w której chętnie i często sam się udziela. Poznaliśmy tam specyfikę pracy małej redakcji oraz wyzwania z jakimi mierzą się lokalne stacje telewizyjne.

W trakcie trzech dni wyjazdu przemierzyliśmy Wąbrzeźno wzdłuż i wszerz, szukając okazji do realizacji naszych materiałów. Ich tematy były różnorodne: od działalności domu kultury, przez lokalny klub piłkarski, aż do zagadnienia bezpieczeństwa w mieście. Poznaliśmy wiele ciekawych osób, a co przykuwa szczególną uwagę, to fakt, że każda z nich była bardzo zaangażowana w życie tej urokliwej miejscowości. Także zwykłym mieszkańcom Wąbrzeźna losy miejscowości leżą na sercu. W zorganizowanej przez nas sondzie potrafili wskazać mnóstwo rzeczy, które sprawiają, że czują dumę ze swojej małej ojczyzny.

Pomocą w trakcie wyjazdu służyli nam nasi opiekunowie. Dr Konrad Knoch udzielał nam wielu praktycznych rad i wskazówek. Pytał nas, jak wyobrażamy sobie nasz materiał oraz upewniał się, że jesteśmy dobrze przygotowani do pracy. Towarzyszący nam Wojciech Głodek, Dyrektor Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej UG udzielał instruktażu tym, którzy swoje materiały z wyjazdu postanowili zrealizować w formie nagrań wideo.

Wyjazd do Wąbrzeźna zapamiętamy zapewne na długo. Było to nie tylko cenne doświadczenie zawodowe, ale też wspaniałe przeżycie i znakomita okazja do integracji. To miasteczko wyróżnia się od innych przywiązaniem do lokalności i zaangażowaniem mieszkańców w jego życie. Można wręcz powiedzieć, że jest jak oddzielna wyspa w sercu Polski. Jesteśmy wdzięczni wszystkim Wąbrzeźnianom za ich gościnność i zapewne odwiedzimy ich jeszcze nie raz!

Autor: Kajetan Dudzik

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 19. Grudzień 2023 - 21:08; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak Ostatnia zmiana: wtorek, 19. Grudzień 2023 - 21:09; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak