Mediaucze(L)ni
Konferencja Mediaucze(l)ni
11 i 12 kwietnia 2024 r. odbyła się konferencja Instytutu Mediów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG „Mediaucze(l)ni”. Jej hasłem przewodnim była Ekologia informacji. Zrównoważony rozwój mediów.
Celem konferencji była aktywizacja środowiska akademickiego, doskonalenie warsztatu medialnego i podjęcie dyskusji na ważne tematy debaty publicznej.
W czasie dwudniowych obrad odbyły się dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z ekspertami i przedstawicielami świata mediów.
Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne:
1. Człowiek w dobie asymetrii informacji. Blok poświęcony był wpływowi mediów na kształtowanie postaw człowieka. Prelegenci skupili się na tematyce przenikania się świata wirtualnego z rzeczywistym w kontekście zrównoważonego rozwoju i ekologii informacji. Zastanawiano się m.in. nad tym, czym jest zrównoważony rozwój w rozumieniu szukania balansu w dobie ciągłego przepływu informacji.
2. Zawody przyszłości w równowadze z nowymi technologiami. Blok poświęcony zmianom technologicznym, wpływu technologii na rzeczywistość, rynkowi pracy oraz zagrożeniom, które niesie ze sobą sztuczna inteligencja. Zastanawiano się nad tym, co zrobić, aby zmiany te sprzyjały młodemu pokoleniu a nie zagrażały mu?
3. Algorytm zrównoważonego rozwoju. Blok poświęcony nabywaniu umiejętności selekcjonowania informacji, promowania ich w świecie wirtualnym. Dyskutowano o sposobach na docieranie do grupy odbiorców zainteresowanych ważnymi społecznie tematami (np. ekologia czy zrównoważony rozwój). Analizowano trendy w mediach społecznościowych, rozmawiano o tym, jak przekazy medialne wpływają na postrzeganie rzeczywistości. Analizowano mechanizm filtrowania przekazów medialnych, które mają wpływ na kształtowanie poglądów i postaw obywatelskich oraz środowiskowych.
Konferencję zorganizowali studenci zrzeszeni w, działających w IMDiKS UG, medialnych kołach naukowych: TV Neptun, Radio Mors, czasopismo studenckie CDN, koło fotograficzne Migawka.
Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem społeczności akademickiej, zaowocowało licznymi nowymi kontaktami i współpracami.