Praktyki
REGULAMIN PRAKTYK
Instytutu Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego Kierunek: FILOZOFIA
§1 Podstawy prawne
- Zarządzenie nr 12/R/21 Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 22 stycznia 2021 roku w sprawie organizacji i finansowania w Uniwersytecie Gdańskim praktyk zawodowych, w tym praktyk przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela, oraz praktyk nieobowiązkowych.
§2 Postanowienia ogólne
- Praktyki zawodowe, zwane dalej „praktykami”, stanowią integralną część procesu kształcenia studentów i podlegają zaliczeniu. Praktyki są bezpośrednio powiązane z planem studiów. Za odbyte praktyki studentowi przysługują 2 punkty ECTS.
- Praktyki odbywają się na podstawie porozumienia w sprawie prowadzenia praktyk zawodowych. Porozumienie jest zawierane między Uniwersytetem Gdańskim i zakładem pracy na czas określony lub nieokreślony. Porozumienie, w imieniu Uniwersytetu Gdańskiego, zawiera dziekan albo prodziekan, działający na podstawie upoważnienia Rektora. Do zawierania porozumień Rektor może upoważnić także kierownika praktyk.
-
Dyrektor IF WNS UG wyznacza, a Prorektor właściwy ds. studenckich na wniosek Dziekana powołuje nauczyciela akademickiego – kierownika praktyk zawodowych. Do obowiązków kierownika praktyk związanych z organizacją, przebiegiem, zaliczaniem oraz dokumentowaniem odbycia praktyk należy:
- opracowanie projektu programu praktyk oraz harmonogramu odbywania praktyk i przedłożenie go Dziekanowi do zatwierdzenia,
- sporządzenie sprawozdania z realizacji praktyk, które zostały przeprowadzone w poprzednim roku kalendarzowym oraz przygotowanie planu finansowego praktyk na dany rok kalendarzowy,
- przygotowanie studentów do odbycia praktyk, organizacja praktyk, w tym nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z zakładami pracy, w których studenci mogą odbywać praktyki oraz nadzór dotyczący realizacji praktyk,
- przygotowywanie porozumień między Uniwersytetem Gdańskim i zakładami pracy oraz doprowadzenie do ich zawarcia,
- prowadzenie elektronicznej bazy porozumień,
- wystawianie studentowi skierowania na praktykę,
- zaliczanie praktyk na podstawie Dziennika praktyk poświadczającego ich odbycie (zawierającego następujące informacje: dane studenta, dane zakładu pracy, termin i wymiar godzinowy praktyk, wykaz zadań, które zrealizowano w ramach praktyk, opinię zakładu pracy, podpis osoby upoważnionej do potwierdzenia odbycia praktyk) oraz wpisywanie zaliczenia praktyk do indeksu elektronicznego,
- sporządzenie imiennej listy studentów podlegających ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na czas praktyki i przedłożenie jej Dziekanowi do zatwierdzenia co najmniej wyznaczonym terminem rozpoczęcia praktyk oraz prowadzenie ewidencji kosztów ubezpieczenia NNW studentów.
-
Zgodnie ze standardami nauczania i planami studiów na kierunku filozofia ustala się, że praktyki:
- dotyczą studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia,
- obejmują różne formy i trwają 60 godzin,
- student jest zobowiązany zaliczyć praktyki do końca IV semestru studiów w dowolnym terminie,
- odbywanie praktyk nie może zakłócać realizacji innych zajęć dydaktycznych wynikających z programu studiów
- student może zaproponować miejsce i termin odbywania praktyki,
- praktyki zrealizowane na drugim kierunku studiowanym przez studenta nie zastępują praktyk na kierunku Filozofia.
-
Istnieje możliwość zwolnienia studenta z obowiązku odbycia praktyk. Dziekan, po zasięgnięciu opinii prodziekana albo kierownika praktyk, może zwolnić studenta na jego wniosek z obowiązku odbycia praktyk w przypadku:
- wykonywania przez studenta działalności zawodowej lub prowadzenia przez niego działalności gospodarczej,
- odbycia przez studenta stażu lub wolontariatu,
- wystąpienia innych szczególnie uzasadnionych okoliczności.
Warunkiem zwolnienia z praktyk jest osiągnięcie wszystkich efektów uczenia się określonych dla praktyk w programie studiów.
-
Praktyki dla studentów IF UG na kierunku Filozofia na specjalności społeczno- etycznej, kulturowo-estetycznej, teoretycznej mogą odbywać się w następujących placówkach:
- instytucje samorządowo-administracyjne, np. urzędy pracy, urzędy miejskie, szkoły, biura poselskie, agendy itp.,
- instytucje kultury, np. muzea, galerie, biblioteki itp., wydawnictwa i redakcje czasopism,
- instytucje naukowo-badawcze, np. PAN, UG (działalność związana z organizacją konferencji i seminariów naukowych, warsztatów filozoficznych) itp.,
- wszelkie instytucje pożytku publicznego, fundacje itp.,
- studenci mogą odbywać praktyki, uczestnicząc w badaniach naukowych prowadzonych przez poszczególnych pracowników naukowych Instytutu Filozofii
§3 Cele praktyk
-
Celem praktyk realizowanych na kierunku Filozofia jest:
- przygotowanie studentów do pracy w różnych instytucjach i poznanie specyfiki pracy tych instytucji,
- wykształcenie umiejętności zastosowania wiedzy teoretycznej (zdobytej w czasie studiów) w praktyce,
- poznanie rynku pracy, poznanie zasad funkcjonowania i organizacji instytucji, urzędów i innych zakładów,
- nawiązanie kontaktów zawodowych.
§4 Postanowienia końcowe
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem i kwestiach spornych decyzję podejmuje Dyrektor IF lub Dziekan ds. kształcenia WNS.
- Wszelkie zmiany do niniejszego Regulaminu sporządzone będą w formie pisemnego aneksu, pod rygorem nieważności.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Informacje praktyczne | 71.32 KB |
Porozumienie – umowa | 85.98 KB |
Dziennik praktyk | 58 KB |