Jubileusz dr. Eugeniusza Andrzejewskiego
Jubileusz prof. dr. Eugeniusza Andrzejewskiego
Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych oraz Dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej zapraszają na Jubileusz Setnych Urodzin Profesora Doktora Eugeniusza Andrzejewskiego - zasłużonego obywatela, wychowawcy młodzieży i naukowca.
Uroczystość odbędzie się w dniu 27 stycznia 2025 roku o godz. 12:00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego.
Program wydarzenia obejmuje spotkanie z Jubilatem w formie zdalnej, okolicznościowe wystąpienia władz Uniwersytetu Gdańskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydent miasta Gdańska, Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, przedstawicieli wychowanków i absolwentów, jak również część artystyczną przygotowaną przez Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.
Dr Eugeniusz Andrzejewski urodził się 16 stycznia 1925 roku w Wilnie, gdzie spędził młodość. W czasie drugiej wojny światowej był członkiem Armii Krajowej i walczył w jej szeregach o wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej w 1944 roku. Internowany przez władze sowieckie, wywieziony został do obozu pracy, skąd po trzech latach powrócił i osiedlił się w Gdańsku. Tu ukończył studia geograficzne I stopnia w Wyższej Szkole Pedagogicznej (w 1949 roku), równolegle pracował jako nauczyciel. Należy do elitarnego grona nauczycieli tworzących, w okresie powojennym, podwaliny szkolnictwa geograficznego średniego szczebla. I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, w którym pracował od końca lat 40., stało się dzięki niemu promieniującym na cały region ośrodkiem metodycznym, wykorzystującym i propagującym współczesne osiągnięcia geografii. Sam był również autorem wielu wyróżniających się koncepcji metodycznych. Prowadząc m.in. międzyszkolną pracownię krajoznawczo-turystyczną, opracował i wdrożył unikatowy program geograficznych zajęć terenowych, aktywizujących ucznia i ułatwiających percepcję wiedzy geograficznej.
Pomimo wielu obowiązków Eugeniusz Andrzejewski systematycznie podnosił swoje kwalifikacje dydaktyczne i naukowe. W 1959 roku otrzymał tytuł magistra na Wydziale Geograficznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku na podstawie pracy magisterskiej pt. Zarys monografii geograficzno-gospodarczej miasta i portu Łeby. Dziesięć lat później doktoryzował się na Wydziale Ekonomiki Produkcji Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie na podstawie dysertacji pt. Węzłowe problemy rozwoju gospodarki turystycznej województwa gdańskiego.
W tym też roku został zatrudniony w Katedrze Geografii Ekonomicznej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Z chwilą powołania w 1970 roku Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał angaż na stanowisko adiunkta w Instytucie Geografii, w Zakładzie Geografii Ekonomicznej i Politycznej.
Uczelnia zyskała wyjątkowego dydaktyka. Bogatą wiedzę, opartą na studiach geograficznych i ekonomicznych, podbudowaną wieloletnią praktyką oraz wyjątkowymi uzdolnieniami dydaktycznymi, przekazywał studentom w formie niezwykle komunikatywnej, jednocześnie pobudzającej do samodzielnego myślenia. Te cechy zyskały mu szerokie uznanie ze strony studentów, jak i całej społeczności akademickiej. Otrzymywał liczne propozycje prowadzenia wykładów, kierowane z różnych wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego, jak również z innych uczelni. W 2009 roku rektor Uniwersytetu Gdańskiego na wniosek pracowników i studentów Wydziału Oceanografii i Geografii, przyznał Eugeniuszowi Andrzejewskiemu cenioną nagrodę Nauczyciel Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.
Godna podkreślenia jest rola, jaką Eugeniusz Andrzejewski odegrał w utworzeniu w latach 70. specjalizacji dydaktycznej z problematyki turystycznej na kierunku geografia UG. Jej uruchomienie spełniło oczekiwania wielu studentów, którzy wiązali swoją przyszłość zawodową z pracą w gospodarce turystycznej regionu gdańskiego. Dla potrzeb studentów wykonał kilka opracowań systematyzujących i porządkujących wiedzę z geografii turyzmu. Był też prekursorem podyplomowych studiów uniwersyteckich w zakresie gospodarki turystycznej, a także inicjatorem, organizatorem i kierownikiem – pierwszego w Polsce północnej – Podyplomowego Studium Turystyki, działającego w Uniwersytecie Gdańskim w latach 1975–1980, oraz twórcą nowatorskiego programu zajęć tego Studium. Było ono ważną placówką kształcenia kierowniczej kadry gospodarki turystycznej. Zyskało bardzo wysoką ocenę władz Uniwersytetu, jak również regionalnych i krajowych organizacji turystycznych. W latach 1978–1983 Eugeniusz Andrzejewski pracował na stanowisku docenta, prowadząc seminarium magisterskie. Pod jego kierunkiem wykonano około 100 prac dyplomowych.
Jest uznanym specjalistą w zakresie geografii turyzmu, znawcą tej problematyki zarówno od strony teoretycznej, jak i aplikacyjnej. Jego badania naukowe dotyczyły regionów nadmorskich i koncentrowały się na problematyce struktury przestrzennej gospodarki turystycznej. Ma znaczny naukowy dorobek publikacyjny. Inspirował badania naukowe młodych pracowników nauki w dziedzinie turystyki.
Wielopłaszczyznowa działalność dr. Eugeniusza Andrzejewskiego zjednywała mu uznanie nie tylko różnych środowisk zawodowych, ale i władz lokalnych oraz krajowych. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień państwowych (w tym: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej), resortowych i regionalnych. Zasługi Eugeniusza Andrzejewskiego doceniały szczególnie władze Gdańska i regionu gdańskiego.
Na Uniwersytecie pracował do emerytury w 1990 roku, ale jeszcze przez wiele lat był czynnym i aktywnym nauczycielem akademickim.
Źródło: Wendt J. A. (red.) 70 lat gdańskiego ośrodka geograficznego, Wyd. Libron, Kraków 2012.