„Muzułmanki w Polsce – herstorie”
„Muzułmanki w Polsce – herstorie”
O islamie, jako o drugiej największej religii monoteistycznej na świecie, funkcjonuje wiele stereotypów. W Polsce najczęściej postrzegamy tę religię przez pryzmat medialnej narracji związanej z terroryzmem, ograniczeniami i zniewoleniem. Szczególnie negatywnie postrzegana jest pozycja i prawa muzułmanek.
W ramach projektu powstał cykl wywiadów telewizyjnych pt. „Muzułmanki w Polsce – herstorie”, autorstwa Aleksandry Gwiazdy i Pauliny Kozień, w którym poznajemy islam oczami wyznawczyń: Susanny Izzetdinowej, Zeynep Tekten i Joanny Trochimowicz. Prezentowane herstorie są różnorodne. Są to opowieści dojrzałej kobiety o konserwatywnych poglądach, młodej Europejki z liberalnym podejściem do wiary oraz Polki, która w nastoletnim wieku postanowiła wbrew rodzinie przyjąć islam. Cykl składa się z trzech odcinków: „Nie boję się niczego poza Bogiem”, „Nie mogę żyć tam, gdzie mnie ograniczają” oraz „W islamie mam największą możliwość bycia sobą”.
Główne cele projektu to: upowszechnianie wiedzy na temat roli i statusu kobiet wyznania muzułmańskiego w kontekście mniejszości muzułmańskiej w Polsce oraz kształtowanie społecznej tolerancji wobec osób o innym wyznaniu, pochodzeniu i kulturze.
Wywiady po raz pierwszy zostały zaprezentowane 14 maja 2024 roku w czasie spotkania premierowego ze studentami kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna Uniwersytetu Gdańskiego. Po prezentacji fragmentów wywiadów odbyła się dyskusja i przeprowadzona został ewaluacja projektu.
Wywiady są dostępne:
- odcinek 1: https://youtu.be/iR_Zuo7TUQE?si=1dQHT_w_tDclFkM0
- odcinek 2: https://youtu.be/HrFy6Y3M7AQ?si=538H-od5VFN3JRmO
- odcinek 3: https://youtu.be/HrFy6Y3M7AQ?si=538H-od5VFN3JRmO