Pomorskie Poszerzenie Pola Kultury
Pomorskie poszerzenie pola kultury
Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury realizuje projekt "Pomorskie poszerzenie pola kultury", będący kontynuacją i rozwinięciem realizowanych przez nas badań z 2012 r. "Poszerzenie pola kultury. Diagnoza potencjału sektora kultury w Gdańsku", realizowanych wraz z Instytutem Kultury Miejskiej (http://nck.pl/…/attachm…/302529/poszerzenie_pola_kultury.pdf)
Projekt, mający na celu wzmocnienie pozycji obszaru kultury jako narzędzia rozwoju społecznego składa się z:
1) Realizacji badania ilościowego o wymiarze praktycznym,
2) Dwudniowej konferencji, z częścią akademicką oraz warsztatową,
3) Trzech debat publicznych w regionie,
4) Dwóch publikacji.
Celem projektu jest wzmocnienie pozycji obszaru kultury jako narzędzia rozwoju społecznego poprzez upowszechnienie nowego sposobu rozumienia kultury jako „poszerzonego” pola kultury oraz wypracowanie i dostarczenie praktykom narzędzi do jego wdrożenia.
Zwieńczeniem projektu będą dwie publikacje. Pierwsza z nich zatytułowana „Przemiany pomorskiego sektora kultury 2012-2017” odwoływać się będzie do przeprowadzonych w ramach projektu badań, dla których punktem odniesienia staną się dotychczas zrealizowane diagnozy sektora kultury na Pomorzu przeprowadzane od roku 2012. Druga publikacja to praca podsumowująca projekt, zawierająca materiały pokonferencyjne, wyniki analiz, cenne uwagi z przeprowadzonych debat i wywiadów z uczestnikami.
Projekt zakłada kompleksowe działania: (a) badania naukowe o wymiarze praktycznym, (b) seminarium naukowe, (c) szkolenia i warsztaty, (d) debatę publiczną w regionie podnoszące świadomość i kompetencje działaczy sektora kultury oraz interesariuszy lokalnego rozwoju.
Projekt służy sieciowaniu i wsparciu działaczy kultury (w tym z obszarów o słabym dostępie do kultury zagrożonych marginalizacją społ.).
Chcielibyśmy, aby w wyniku realizacji tego projektu wzmocniona została rola kultury jako narzędzia rozwoju społeczności lokalnych województwa pomorskiego, aby kultura zaczęła być traktowana jako ważne narzędzie rozwoju społecznego i gospodarczego wśród osób odpowiedzialnych za rozwój lokalny w regionie.
Poprzez kompleksowe działania chcemy doprowadzić do upowszechnienia nowego podejścia do kultury, wspierać oraz przyspieszać rozwój społeczności lokalnych i zmieniać praktykę działania lokalnych instytucji (samorządów, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorstw).
Odbiorców zadania możemy podzielić na kilka podstawowych grup.
1. Przedstawiciele różnorodnych instytucji i organizacji z sektora kultury, w tym artyści, animatorzy, pracownicy organizacji pozarządowych, ośrodków twórczej edukacji i instytucji kultury (szczególnie lokalnych, tj. biblioteki publiczne czy domy kultury). W komunikacji z nimi zostanie wykorzystane wsparcie instytucji partnerskich. W celu ułatwienia uczestnictwa w projekcie działaczom kultury z regionu, w budżecie założono zwrot kosztów podróży dla chętnych spoza Gdańska, z tzw. Obszarów peryferyjnych. W ich wypadku koszty dojazdu stanowią realną barierę uczestnictwa.
2. Eksperci – naukowcy, przedstawiciele sektora analityczno -badawczego i profesjonaliści zajmujący się różnymi obszarami działalności sektora kultury; w komunikacji – zostaną wykorzystane bezpośrednie relacje z nimi, które udało się dotychczas zawiązać przy okazji wcześniejszych projektów naukowych, analitycznobadawczych i upowszechniających.
3. Interesariusze rozwoju regionalnego i lokalnego (odpowiedzialni także za tworzenie i realizację polityki publicznej w obszarze kultury), w tym przedstawiciele samorządów terytorialnych, ale też różnorodnych instytucji publicznych i organizacji pozarządowych (działających zarówno w obszarze rozwoju gospodarczego, np. turystyce czy przemysłach kreatywnych; jak i rozwoju społecznego, np. integracji społecznej czy edukacji), czy też nieformalni liderzy lokalni. W komunikacji – zostanie wykorzystane wsparcie Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury.
4. Szeroko rozumiana opinia publiczna, ze szczególnym uwzględnieniem mediów i osób nieformalnie zaangażowanych w życiu kulturalne i gospodarcze, np. jako aktywni uczestnicy kultury; w komunikacji – zostanie wykorzystane wsparcie lokalnych władz samorządowych (Starostw Powiatowych) oraz partnerskich mediów lokalnych i regionalnych (Dziennik Bałtycki).
Projekt jest realizowany w ramach programu „Kultura – Interwencje” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Partnerami projektu są:
Instytut Kultury Miejskiej
Dziennik Bałtycki
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Akademia Pomorska w Słupsku
Instytut Kaszubski w Gdańsku
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Bytowie