Badania naukowe
Badania naukowe, granty krajowe
Kierownik projektu: dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG
Tytuł projektu: Polityczne uwarunkowania transformacji energetycznej w Polsce w latach 2004-2020
Czas trwania projektu: 2021-
Nazwa konkursu: PRELUDIUM BIS 2 na panelu HS5
Projekt uzyskał najwyższą liczbę punktów w konkursie i znalazł się na pierwszej pozycji listy rankingowej konkursu
Kierownik projektu: prof. dr hab. Jacek Leszek Tebinka
Tytuł projektu: Polska w brytyjskiej strategii wspierania ruchu oporu. Historia sekcji polskiej Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE)
Czas trwania projektu: 2016-06-20 do 2019-06-19
Nazwa konkursu: OPUS; edycja 10
Nr umowy: 2015/19/B/HS3/01051
Kwota dofinansowania: 217 571,00
Kierownik projektu: dr hab. Marek Rewizorski, profesor Uniwersytetu Gdańskiego
Tytuł projektu: Globalne zarządzanie gospodarcze - aktorzy, obszary oddziaływania, interakcje
Czas trwania projektu: 2017-07-12 2020-07-11
Nazwa konkursu: OPUS; edycja 12
Nr umowy: 2016/23/B/HS5/00118
Kwota dofinansowania: 253 500,00
wota dofinansowania: 253 500,00
Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo we współczesnym świecie. Unia Europejska - systemy polityczne, polityka społeczna, europeizacja, podziały społeczno-polityczne. Badanie teorii struktur i natury władzy oraz systemów politycznych. Migracje we współczesnym świecie. Zrównoważony rozwój, idee polityczne, historia i współczesność.
Kontynuowane:
- Tytuł zadania: Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo we współczesnym świecie – Europa, Bliski Wschód, Federacja Rosyjska, Daleki Wschód, Chiny.
Cel zadania: analiza czynników warunkujących bezpieczeństwo Polski i współczesnego świata, m.in. zagrożeń globalnych i dynamiki konfliktów regionalnych i międzynarodowych.
- Tytuł zadania: Unia Europejska – systemy polityczne, polityka społeczna, europeizacja, podziały społeczno-polityczne.
Cel zadania: systematyczna analiza problematyki rozwoju Unii Europejskiej, badanie czynników i procesów, które mogą mieć wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy krajów Unii Europejskiej.
- Tytuł zadania: Badania teorii struktur i natury władzy oraz systemów politycznych.
Cel zadania: rozwijanie klasycznych i współczesnych teorii władzy, zwiększenie znaczenia nauk o polityce i administracji w rozwiązywaniu problemów związanych z funkcjonowaniem struktur władzy i rozwiązywaniem konfliktów społeczno-politycznych.
Nowe:
- Tytuł zadania: Migracje we współczesnym świecie.
Cel zadania: realizowanie indywidualnych i zespołowych projektów naukowych poświęconych problematyce migracji ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji migrantów wojennych z terytoriów Ukrainy.
- Tytuł zadania: Zrównoważony rozwój.
Cel zadania: analiza współczesnych procesów polityczno-społecznych i działań ukierunkowanych na realizację idei zrównoważonego rozwoju.
Wielowymiarowe przejawy polityki, państwa i władzy we współczesnym świecie.
Badania teorii struktur i natury władzy oraz systemów politycznych; w wymiarze praktycznym - badania problematyki bezpieczeństwa we współczesnym świecie oraz przeobrażeń we współczesnych stosunkach międzynarodowych.
1) kontynuowane
a) Tytuł zadania: Teoria struktur władzy - przywództwo polityczne, elity polityczne, władze lokalne
Cel: Celem zadania jest rozwijanie klasycznych i współczesnych teorii struktur władzy, w szczególności ich aspektów dotyczących przywództwa i elit politycznych, wypracowanie teoretycznych i metodologicznych narzędzi pozwalających rozpoznawać mechanizmy działania przywódców i elit na poziomie regionalnym i lokalnym.
Planowane efekty naukowe i praktyczne: Efekty naukowe zadania będą polegały na rozwijaniu teorii struktur władzy. Efekty praktyczne zadania będą wynikały z zastosowania ustaleń teoretycznych do badania mechanizmów przywództwa politycznego, elit politycznych i władz lokalnych regionu pomorskiego w okresie transformacji ustrojowej i wskazania możliwości usprawniania instytucji i procesów politycznych.
b) Tytuł zadania: Region Morza Bałtyckiego - systemy polityczne, polityka społeczna, europeizacja.
Cel: Celem zadania jest systematyczne i pogłębione poznanie węzłowych problemów rozwoju regionu Morza Bałtyckiego, z którym organicznie jest związane województwo pomorskie. Badania będą ukierunkowane na wykrycie czynników i procesów, które mogą mieć wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy województwa pomorskiego. Badania wpisują się w misję badawczą Uniwersytetu Gdańskiego.
Planowane efekty naukowe i praktyczne: Efekty naukowe polegają na poszerzaniu wiedzy ciągle jeszcze fragmentarycznej i niepełnej wiedzy o regionie Morza Bałtyckiego i jej systematyzacji. Efekty praktyczne będą wynikały z udostępnienia wyników badań środowiskom politycznym i gospodarczym regionu pomorskiego w zakresie potrzebnym do nawiązywania, budowania i utrzymywania kontaktów i relacji z odpowiednimi podmiotami w regionie Morza Bałtyckiego.
c) Tytuł zadania: Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo w świecie współczesnym - Europa, Bliski Wschód, Azja Środkowa, Rosja, Chiny.
Cel: Celem zadania jest rozpoznanie czynników określających pozycję Polski w świecie oraz warunkujących bezpieczeństwo Polski i współczesnego świata, w tym m.in. wyzwań kulturowo-cywilizacyjnych, zagrożeń globalnych, strategii podmiotów państwowych i niepaństwowych na arenie międzynarodowej, dynamiki konfliktów i sporów regionalnych i międzynarodowych.
Planowane efekty naukowe i praktyczne: Efekty naukowe wiążą się z rozwijaniem teorii stosunków międzynarodowych w oparciu o analizę współczesnych trendów w stosunkach międzynarodowych. Wyniki badań będą publikowane w wydawanych przez Instytut Politologii UG czasopismach "Gdańskie Studia Międzynarodowe" i "Cywilizacja i Polityka". Efekty praktyczne wynikają z zastosowania wyników badań dla rozwijania międzynarodowych relacji Polski, w tym wzmacniania relacji regionu pomorskiego i Uniwersytetu Gdańskiego z wyróżnionymi państwami i podmiotami regionalnymi.
2) nowe
Tytuł zadania: Region pomorski w systemie bezpieczeństwa Polski - aspekty prawno-organizacyjne i instytucjonalne
Cel: Zdanie jest ukierunkowane na rozpoznanie prawnych i instytucjonalnych uwarunkowań bezpieczeństwa w regionie Pomorza. Celem zadania jest wskazanie możliwości rozwijania norm oraz doskonalenia instytucji i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i regionu.
Planowane efekty naukowe i praktyczne: Efekty naukowe polegają na rozwijaniu teoretycznych koncepcji bezpieczeństwa w odniesieniu do poziomu regionu kraju. Efekty praktyczne wiążą się z dostarczeniem wiedzy i analiz przydatnych służbom i organom odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w regionie pomorskim.