2022

Studenci kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna UG w Brukseli

Grupa studentów z kierunku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego,  na zaproszenie europoseł dr Magdaleny Adamowicz (z Katedry Prawa Morskiego UG), wzięła udział w wizycie studyjnej  w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wyjazd zorganizowany został z inicjatywy pani Marzanny Stanek-Kozłowskiej, w ramach lektoratu języka niemieckiego Centrum Języków Obcych UG.

W wizycie, która odbyła się w dniach 28.09-02.10, uczestniczyły także: Rzeczniczka ds. Równego Traktowania i Przeciwdziałania Mobbingowi w UG dr hab. Joanna Kruczalak-Jankowska, prof. UG oraz Irena Moszczyńska – Janicka, lektor języka angielskiego.

Wizyta studyjna dała szansę młodzieży na zgłębienie wiedzy na temat działania Unii Europejskiej oraz poznanie  zabytków kultury Belgii podczas krótkich spacerów z przewodnikiem po Brukseli, Antwerpii i Brugii. Głównym punktem programu była wizyta w Parlamencie Europejskim oraz muzeum parlamentaryzmu europejskiego tzw. Parlamentarium.  Uczestnicy mieli możliwość rozmowy oraz przeprowadzenia wywiadu dla Radia MORS z europosłanką dr Magdaleną Adamowicz podczas spotkania w belgijskiej siedzibie PE oraz podczas uroczystej kolacji.

Rzeczniczka ds. Równego Traktowania i Przeciwdziałania Mobbingowi przekazała Pani Europoseł raport Kobiety w nauce: Zarządzanie różnorodnością i równouprawnienie płci w społecznej odpowiedzialności Uniwersytetu Gdańskiego opracowany przez Komisję Społecznej Odpowiedzialności Nauki UG. Podczas spotkania poruszono przede wszystkim tematykę rozszerzenia listy tzw. EU crimes, wymienionych w art. 83 ust. 1 TFEU, o mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści. Od początku kadencji wraz z innymi Eurodeputowanymi, Pani Poseł wnioskowała do Komisji Europejskiej o przedłożenie tego typu wniosku. Inicjatywa rozszerzenia listy przestępstw unijnych o mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści jest częścią szerszego zestawu działań UE mających na celu przeciwdziałanie nielegalnemu nawoływaniu do nienawiści oraz agresywnym ideologiom ekstremistycznym i terroryzmowi w Internecie.

Pani Poseł przedstawiła także informacje związane z przygotowaniem parlamentarnego sprawozdania ws. wzmocnienia wolności mediów: ochrony dziennikarzy w Europie, przeciwdziałanie nawoływaniu do nienawiści, dezinformacji i roli platform internetowych w tym zakresie. Dr Magdalena Adamowicz w sprawozdaniu zwróciła szczególną uwagę na alarmująco narastającą tendencję do przemocy i zastraszania dziennikarzy w ostatnich latach i  wskazywała, że na poziomie UE niewystarczająca jest ochrona prawna dziennikarzy i pracowników mediów przed groźbami i zastraszaniem. Ponowiła w tym kontekście apel do Komisji Europejskiej o przedstawienie wniosków dotyczących zapobiegania tzw. strategicznym powództwom zmierzającym do stłumienia debaty publicznej.

Źródło: https://ug.edu.pl/news/pl/4133/studenci-kierunku-dziennikarstwo-i-komunikacja-spoleczna-ug-w-brukseli

Pełny tekst sprawozdania dostępny jest w języku polskim

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: niedziela, 20. Listopad 2022 - 23:41; osoba wprowadzająca: Paweł Kozielski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 21. Listopad 2022 - 09:12; osoba wprowadzająca: Paweł Kozielski