Rozwój Czasopism Naukowych

Program wspierania czasopism Ministerstwa Edukacji i Nauki

TYTUŁ PROJEKTU:  

 

Rozwój Czasopism Naukowych.

Program wspierania czasopism Ministerstwa Edukacji i Nauki

  

REDATOR WNIOSKU:  

dr hab. Anna Ryłko-Kurpiewska, prof. UG, Zakład Teorii, Historii i Języka Mediów.

 

WNIOSKODAWCA

Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

Wydział Nauk Społecznych 

 

CZAS TRWANIA PROJEKTU: 

 

1 X 2022 – 30 IX 2024 

 

KWOTA DOFINANSOWANIA

 39 440,00 zł

 

INFORMACJE O PROJEKCIE: 

 

Przedmiotem programu jest wsparcie polskich czasopism naukowych,  w realizacji strategii ich rozwoju obejmujących działania zmierzające do podniesienia poziomu praktyk wydawniczych i edytorskich, zwiększenia wpływu czasopism na rozwój nauki oraz utrzymania się czasopism w międzynarodowym obiegu naukowym.

 

Czasopismo „MBK” jest wydawane przez Uniwersytet Gdański we współpracy z Komisją Etyki Komunikacji Polskiej Akademii Umiejętności (wcześniej z Zespołem Etyki Słowa RJP Polskiej Akademii Nauk). Pismo wydawane jest w formie elektronicznej, stanowiącej formułę wiodącą, oraz papierowej. Artykuły są umieszczone w wolnym dostępie, w sposób bezpłatny i bez technicznych ograniczeń pod adresem www.ejournals.eu/MBK, tj. na Portalu Czasopism Naukowych Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Periodyk jest indeksowany w bazach międzynarodowych: ERIH+ (European Reference Index for the Humanities); CEEOL (Central and Eastern European Online Library), Index Copernicus – ICV 2017:61:30; Google Scholar. W czasopiśmie publikują uznani naukowcy z dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach. Redakcja systematycznie pracuje nad udoskonalaniem standardów wydawniczych.

 

W ramach projektu redakcja zamierza wdrożyć system elektronicznego powiadamiania autorów o wydanych numerach czasopisma i wprowadzić do panelu redakcyjnego Open Journal Systems (OJS). W ramach strategii i planów wprowadzenia "MBK" do kolejnych baz zagranicznych planowane jest tłumaczenie wybranych artykułów na j. angielski, zmiany wizualne na stronie czasopisma oraz objęcie wszystkich nadsyłanych artykułów systemem antyplagiatowym. Planowane działania podniosą status naukowy pisma, tworząc szansę na włączenie głosu polskich medioznawców w międzynarodowy obieg dyskusji.

 

 

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 9. Listopad 2022 - 22:58; osoba wprowadzająca: Paweł Kozielski Ostatnia zmiana: środa, 9. Listopad 2022 - 22:58; osoba wprowadzająca: Paweł Kozielski