Zapraszamy do udziału w badaniu dotyczącego wpływu przebytej infekcji COVID-19 na funkcjonowanie poznawcze i mózgowe.
Informacja o badaniu:
W grudniu 2019 roku cały świat stanął w obliczu pandemii spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2, która istotnie przyczyniła się do wzrostu śmiertelności. Szybko okazało się również, że u około 30% pacjentów z COVID-19 występują powikłania neurologiczne, takie jak utrata węchu i smaku, udar, encefalopatia, majaczenie, drgawki, zapalenie opon mózgowych, a także zaburzenia neuropsychologiczne.
Opublikowane dotychczas opisy przypadków sugerują, że deficyty neuropsychologiczne u osób po COVID-19 mogą mieć względnie trwały charakter, jednak długofalowe następstwa neuropsychologiczne i neurofizjologiczne COVID-19 nie były jak dotąd systematycznie badane.
Chcielibyśmy zbadać, czy osoby, które chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały mogą nadal przejawiać nieprawidłowości poznawcze i mózgowe. Osoby zainteresowane projektem zachęcamy
do kontaktu.
Kogo szukamy?
• Osób, które przechorowały COVID-19 oraz osób, które nie chorowały na COVID-19 (grupa kontrolna).
• Osób powyżej 65 r.ż. (niezależnie od poziomu wykształcenia) oraz osób powyżej 40 r.ż.
z wykształceniem: średnim/zawodowym/technicznym.
Czynniki wykluczające udział w badaniu: obecność nowotworów złośliwych, wystąpienie udaru, depresja, choroby psychiczne, zaburzenia neurologiczne, demencja.
Korzyści dla uczestników badań:
• Kompleksowa diagnoza neuropsychologiczna procesów poznawczych,
• Badanie EEG,
• Kompleksowe badanie biochemiczne, w tym m.in. morfologia ogólna, gazometria, pomiar kortyzolu, d-dimerów, kreatyniny, homocysteiny,
• Kompleksowe badanie węchu,
• Badanie spirometryczne,
• Wynagrodzenie za udział w badaniu.
Kontakt:
Email: badaniecovid@ug.edu.pl
Telefon: 725-993-333
Wszystkie osoby zainteresowane prosimy o uzupełnienie formularza zgłoszeniowego.
Z uwagi na duże zainteresowanie badaniami, możliwy jest wydłużony okres oczekiwania na kontakt ze strony badaczy. Prosimy o wyrozumiałość.