Obrona rozprawy doktorskiej- mgr Szymon Andrzejewski
Rada Dyscypliny Nauki socjologiczne Uniwersytetu Gdańskiego zawiadamia o
Rada Dyscypliny Nauki socjologiczne Uniwersytetu Gdańskiego zawiadamia o
W dniach 15-19 lipca w Buenos Aires odbył się 27th World Congress of Political Science. Światowy Kongres Nauk o Polityce jest okazją do spotkania i dyskusji badaczy polityki z całego świata w tym najważniejszych ośrodków uniwersyteckich. Środowisko gdańskiej politologii reprezentował prof.
W maju 2023 została podpisana umowa między Uniwersytetem Gdańskim a Luria Neuroscience Institute (LNI) w Nowym Jorku – organizacją, której celem jest rozwój badań oraz edukacja w obszarach neuronauki i neuropsychologii klinicznej, a także rozpowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania mózgu (tak w normie, jak i patologii). Współpraca z LNI przewiduje zarówno prowadzenie wspólnych badań, jak i udział studentów UG w kursach online na preferencyjnych warunkach.
O duchowości i religijności, stereotypach, naukowych autorytetach i dziecięcej ciekawości świata, z prof. Katarzyną Skrzypińską z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego rozmawia dr Beata Czechowska-Derkacz
Czy wiara wyklucza naukę? Czy jeśli w coś wierzymy, to nie musimy tego sprawdzać, jak biblijny Święty Tomasz? I w jaki sposób zachować obiektywizm naukowy, jeśli się bada obszar duchowości i religijności?
Nakładem Wydawnictwa UG ukazała się książka Mediacje sądowe i interwencja kryzysowa w teorii i praktyce pod redakcją Łukasza Wirkusa i Marty Pięty-Chrystofiak - pracowników Instytutu Pedagogiki UG.
Zapraszamy do udziału w badaniu dotyczącego wpływu przebytej infekcji COVID-19 na funkcjonowanie poznawcze i mózgowe.
Informacja o badaniu:
W grudniu 2019 roku cały świat stanął w obliczu pandemii spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2, która istotnie przyczyniła się do wzrostu śmiertelności. Szybko okazało się również, że u około 30% pacjentów z COVID-19 występują powikłania neurologiczne, takie jak utrata węchu i smaku, udar, encefalopatia, majaczenie, drgawki, zapalenie opon mózgowych, a także zaburzenia neuropsychologiczne.
"Większość nastolatków jest materialistyczna, uważa, że to dzięki bogactwu można osiągnąć szczęście; pragnie posiadać mnóstwo pieniędzy, by móc kupować dużo rzeczy, i chce mieć taki zawód, który pozwala dobrze zarabiać, by czerpać z życia przyjemność" - czytamy w rozmowie z prof. Anny Marii Zawadzką na łamach "Polityki".
Jakie skutki niesie za sobą coraz powszechniejsza materialistyczna postawa młodzieży i jak można temu przeciwdziałać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Ewy Pągowskiej.
Dr Rafał Lawendowski z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych UG odwiedził Federalny Uniwersytet Ouro Preto w Brazylii, gdzie oprócz zajęć i konsultacji w obszarze psychologii muzyki przygotowywał realizację wspólnych badań mających na celu zrozumienie, w jaki sposób muzyka może wywoływać pozytywne emocje kształtujące pożądane zachowania prospołeczne oraz działań zbiorowych, tożsamości społecznej i indywidualnej oraz problematyki podmiotowego znaczenia muzyki wśród publiczności festiwalowej. Realizowany przez niego program obejmował m.in.
Science Speed Dating FarU to pierwsze takie wydarzenie organizowane przez środowisko akademickie w Polsce. Celem spotkań jest intensyfikacja międzyuczelnianych i interdyscyplinarnych tematów badawczych z trzech Uczelni – Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Student studiów magisterskich na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe Aleksander Kazak uzyskał Grant Badawczy Perły Nauki.