Nauka

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Luria Neuroscience Institute: szansa dla studentów zainteresowanych neuronauką

Ostatnia modyfikacja: piątek, 26 Maj, 2023 - 10:23

W maju 2023 została podpisana umowa między Uniwersytetem Gdańskim a Luria Neuroscience Institute (LNI) w Nowym Jorku – organizacją, której celem jest rozwój badań oraz edukacja w obszarach neuronauki i neuropsychologii klinicznej, a także rozpowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania mózgu (tak w normie, jak i patologii). Współpraca z LNI przewiduje zarówno prowadzenie wspólnych badań, jak i udział studentów UG w kursach online na preferencyjnych warunkach.
 

Duchowość jako atrybut człowieczeństwa - rozmowa z dr hab. Katarzyną Skrzypińską, prof. UG

Ostatnia modyfikacja: środa, 24 Maj, 2023 - 10:34

O duchowości i religijności, stereotypach, naukowych autorytetach i dziecięcej ciekawości świata, z prof. Katarzyną Skrzypińską z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego rozmawia dr Beata Czechowska-Derkacz

Czy wiara wyklucza naukę? Czy jeśli w coś wierzymy, to nie musimy tego sprawdzać, jak biblijny Święty Tomasz? I w jaki sposób zachować obiektywizm naukowy, jeśli się bada obszar duchowości i religijności?

Mediacje sądowe i interwencja kryzysowa w teorii i praktyce - książka pod redakcją Łukasza Wirkusa i Marty Pięty-Chrystofiak

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 8 Maj, 2023 - 08:42

Nakładem Wydawnictwa UG ukazała się książka Mediacje sądowe i interwencja kryzysowa w teorii i praktyce pod redakcją Łukasza Wirkusa i Marty Pięty-Chrystofiak - pracowników Instytutu Pedagogiki UG.

Badanie dotyczące długotrwałych skutków COVID-19

Ostatnia modyfikacja: piątek, 28 Kwiecień, 2023 - 15:03

Zapraszamy do udziału w badaniu dotyczącego wpływu przebytej infekcji COVID-19 na funkcjonowanie poznawcze i mózgowe.

 

Informacja o badaniu:

W grudniu 2019 roku cały świat stanął w obliczu pandemii spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2, która istotnie przyczyniła się do wzrostu śmiertelności. Szybko okazało się również, że u około 30% pacjentów z COVID-19 występują powikłania neurologiczne, takie jak utrata węchu i smaku, udar, encefalopatia, majaczenie, drgawki, zapalenie opon mózgowych, a także zaburzenia neuropsychologiczne.

Mamieni mamoną - rozmowa z prof. Anną Marią Zawadzką o materializmie nastolatków ("Polityka")

Ostatnia modyfikacja: środa, 19 Kwiecień, 2023 - 15:14

"Większość nastolatków jest materialistyczna, uważa, że to dzięki bogactwu można osiągnąć szczęście; pragnie posiadać mnóstwo pieniędzy, by móc kupować dużo rzeczy, i chce mieć taki zawód, który pozwala dobrze zarabiać, by czerpać z życia przyjemność" - czytamy w rozmowie z prof. Anny Marii Zawadzką na łamach "Polityki".

Jakie skutki niesie za sobą coraz powszechniejsza materialistyczna postawa młodzieży i jak można temu przeciwdziałać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Ewy Pągowskiej.

Dr Rafał Lawendowski z Instytutu Psychologii WNS UG o badaniach w Brazylii (relacja)

Ostatnia modyfikacja: środa, 19 Kwiecień, 2023 - 09:29

Dr Rafał Lawendowski z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych UG odwiedził  Federalny Uniwersytet Ouro Preto w Brazylii, gdzie oprócz zajęć i konsultacji w obszarze psychologii muzyki przygotowywał realizację wspólnych badań mających na celu zrozumienie, w jaki sposób muzyka może wywoływać pozytywne emocje kształtujące pożądane zachowania prospołeczne oraz działań zbiorowych, tożsamości społecznej i indywidualnej oraz problematyki podmiotowego znaczenia muzyki wśród publiczności festiwalowej. Realizowany przez niego program obejmował m.in.

Pierwszy Science Speed Dating w Polsce

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 27 Marzec, 2023 - 14:44

Science Speed Dating FarU to pierwsze takie wydarzenie organizowane przez środowisko akademickie w Polsce. Celem spotkań jest intensyfikacja międzyuczelnianych i interdyscyplinarnych tematów badawczych z trzech Uczelni – Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.