Dzień Kurdyjski w Gdańsku w ramach seminariów naukowych Zakładu Pedagogiki Społecznej, Instytutu Pedagogiki, WNS 10 listopada 2018

baner

W północnej Syrii od kilku lat funkcjonuje projekt społeczny odwołujący się do  zasad demokracji bezpośredniej, równości płci, swobody religijnej i poszanowania praw mniejszości znany jako Rożawa (Rojava). Oficjalnie: Demokratyczna Federacja Północnej Syrii.

Rożawa to nazwa części Kurdystanu, która znajduje się na terytorium Syrii. To właśnie Kurdowie są „motorem” zachodzących tam zmian, zaś ich podstawą ideową jest kurdyjski Demokratyczny Konfederalizm. Jest to ideologia opracowana przez Abdullaha Ocalana, więzionego w Turcji lidera Partii Pracujących Kurdystanu po odrzuceniu przezeń marksizmu, silnie inspirowana pracami amerykańskiego teoretyka anarchizmu Murraya Bookchina.

W ramach Dnia Kurdyjskiego w Uniwersytecie Gdańskim będzie wygłoszony referat poświęcony organizacjom kobiet  w Rożawie oraz projekcja filmu Zrodzeni z konieczności. Oblicza frontu walki przeciwko ISIS w reż. Joey Lawrence’a oraz premiera polskiego tłumaczenia.

Drugie spotkanie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (sala A210 na parterze) poświęcone demokratycznym przemianom na Bliskim Wschodzie powiązanym z kurdyjskim ruchem demokratycznego konfederalizmu i powiązanym z nimi zagadnieniom. Wykłady i projekcja filmu.

Załącznik Rozmiar
Program 40 KB

Data publikacji: poniedziałek, 5. Listopad 2018 - 06:29; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: poniedziałek, 5. Listopad 2018 - 06:32; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny