Ogólnopolska konferencja naukowa „Europa Bałtycka między stabilizacją a wyzwaniami geopolityki”

Szanowni Państwo,

Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Bałtycki organizują w dniu 16 kwietnia 2015 roku w Gdańsku ogólnopolską konferencję naukową „Europa Bałtycka między stabilizacją a wyzwaniami geopolityki”, trzecią z cyklu „Gdańskich Konferencji Bałtyckich”.

Swoistym motywem przewodnim, który łączy wszystkie konferencje odbywające się  w ramach cyklu, jest pojęcie "Europy Bałtyckiej" wprowadzone do debaty naukowej jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku przez profesorów Uniwersytetu Gdańskiego Jerzego Zaleskiego i Czesława Wojewódkę.

Organizatorzy sympozjum chcieliby, aby wystąpienia prelegentów stały się głosami w toczącej się w świecie nauki dyskusji nad tożsamością regionu oraz znaczeniem kierunku bałtyckiego dla szerszych projektów politycznych realizowanych w globalizującym się świecie.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Jej celem będzie wielowymiarowa prezentacja problemów i wyzwań, przed którymi stoi region Europy Bałtyckiej.

Podczas sympozjum poruszone zostanie szerokie spektrum zagadnień – od rozważań natury kulturoznawczej i cywilizacyjnej, przez tematykę bezpieczeństwa regionalnego, aż po problemy integracji gospodarczej i politycznej.  Różnorodność problemów poruszanych podczas konferencji oddaje wieloaspektowość dylematów dotyczących roli, którą Morze Bałtyckie odgrywa w kontynentalnych projektach integracyjnych i dynamicznie zmieniającej się strukturze ładu międzynarodowego.

Załącznik Rozmiar
KARTA ZGŁOSZENIOWA 14.32 KB
Zaproszenie 14.74 KB
Program konferencji 113.97 KB