Rozmowy o fotografii spotkanie z prof. G.Przyborkiem, Muzeum Narodowe w Gdańsku 24.04.2018

Rozmowy o fotografii...

24 kwietnia 2018 roku, o godz. 17.00

wykład prof. dr. hab. Grzegorza Przyborka pt. Świat złudzeń (fenomen fotografii)

 

 

Fotografia zawsze tworzy własną rzeczywistość. Jej tworzywem jest jednak materialność, stąd pytanie o jej relację ze światem, o mimesis. Czy fotografia jest mimetyczna względem otoczenia? Przychodzimy na świat bez obrazów rzeczywistości. Z chwilą narodzin musimy nauczyć się widzieć świat i zgromadzić w naszym banku jego obrazy. Profesor Przyborek stawia pytanie, czy fotografia tworzy obraz, który jest podobny do rzeczywistości czy raczej do naszej wiedzy o tej rzeczywistości (czyli do obrazów mentalnych)? Czy patrząc na zdjęcie korzystamy z wyobraźni, czy z wcześniej nabytej wiedzy?

Mimesis fotografii to nie lustrzane podobieństwo do rzeczywistości, ale uleganie złudzeniu, że widzimy rzeczywistość. Nowe kierunki w fotografii raczej nie odkrywały wyglądu świata – ale dekonstruowały nasze dotychczasowe widzenie. Sztuka chce oduczyć nas automatyzmów percepcyjnych.

Kontynuując te rozważania, wykład w Gdańskiej Galerii Fotografii dotyczyć będzie różnych sposobów patrzenia na fotografię, zachęcając jednocześnie do zastanowienia się nad jej istotą.

Wykład będzie oparty na przykładach prac wybranych artystów oraz wybranych, najważniejszych etapów w dorobku artystycznym Grzegorza Przyborka: odkrywanie możliwości fotografii, obraz bez fizycznego piętna artysty (ikona), fotografia – rzeźba, wiarygodność fotografii – główny atut, samodzielne egzystencje świata fotografii poza rzeczywistością.

 

Prof. Grzegorz Przyborek – fotograf, teoretyk oraz pedagog. Ukończył Wydział Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP), od 1976 roku jest pracownikiem dydaktyczno-naukowym tejże uczelni. Ponadto jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest nauczycielem i mentorem wielu uznanych współczesnych artystów dziedzin wizualnych. W swojej pracy zawodowej nie ogranicza się wyłącznie do fotografii, lecz chętnie łączy ją z innymi dziedzinami sztuki. Tworzy charakterystyczne dla siebie instalacje (nierzadko skomplikowane), w których wykorzystuje złudzenia optyczne, skłaniając tym samym widza do podjęcia refleksji nad tym, co widzi. Wielokrotnie realizował wystawy w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Stadtmuseum Gross-Gerau w Nadrenii, Collectiones des Artotheques „Photographie d’Auteur” w Lyonie, Kolekcja firmy Radici-Group w Bergamo, Fonds National d'Art Contemporain w Paryżu.

 

Wykład zorganizowany we współpracy Uniwersytetu Gdańskiego (kierunek Dziennikarstwo I Komunikacja Społeczna, Specjalność Fotograficzna oraz Naukowe Koło Fotograficzne Uniwersytetu Gdańskiego im. Edwarda Hartwiga) z Muzeum Narodowym w Gdańsku (Gdańska Galeria Fotografii). Współorganizator i koordynator: dr Karolina Aszyk.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 2. Listopad 2022 - 00:45; osoba wprowadzająca: Paweł Kozielski Ostatnia zmiana: środa, 2. Listopad 2022 - 01:23; osoba wprowadzająca: Paweł Kozielski