Premiera: Muzułmanki w Polsce - herstorie

Już w najbliższy wtorek, 14.05.2024 w godz. 9:45-11.15 odbędzie się spotkanie premierowe pierwszego z trzech odcinków cyklu wywiadów “Muzułmanki w Polsce - herstorie” autorstwa Aleksandry Gwiazdy i Pauliny Kozień, studentek kierunki dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim. Zaprezentowany zostanie film opowiadający o Susannie Izzetdinovej, tatarce i bizneswomen.

Zapraszamy na wspólny seans “Nie boję się niczego poza Bogiem”.

Czas i miejsce: 14 maja 2024, godz. 9.45-11.15, aula S 207, Wydział Nauk Społecznych UG, ul. Bażyńskiego 4 (kampus UG w Gdańsku Oliwie).

Ludzie porządkują sobie świat za pomocą stereotypów, wpojonych kulturowo kliszy, które często powtarzają, niejednokrotnie raniąc drugiego człowieka. Równie straszne, jak zadawana przez nas krzywda, jest ograniczenie samego siebie, nie pozwalanie sobie na poznanie innego człowieka. Tam, gdzie zaczynają się stereotypy, przestajemy słuchać opowieści drugiej osoby.

O islamie, jako o drugiej największej religii monoteistycznej na świecie, funkcjonuje wiele stereotypów. W Polsce najczęściej postrzegamy tę religię przez pryzmat medialnej narracji związanej z terroryzmem, ograniczeniami i zniewoleniem. Szczególnie negatywnie w kręgu kultury zachodniej postrzegana jest pozycja i prawa muzułmanek. Religii nie tworzą jednak martwe zapisy, a ludzie, którzy widzą w niej sens. W cyklu zrealizowanych przez studentki wywiadów poznajemy tę religię oczami jej wyznawczyń: ich obawy i pragnienia. Bohaterki opowiadają o swoim życiu, poruszają problem kobiecości, działalności społecznej oraz kontrowersje wokół islamu.

Cykl wywiadów „Muzułmanki w Polsce – herstorie” powstał w czasie projektowego seminarium licencjackiego na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim pod opieką dr Beaty Czechowskiej-Derkacz. Seminarium jest realizowane w ramach międzynarodowego projektu: SUMED - Sustainable multidimensional media contents (Zrównoważone, wielowymiarowe treści medialne). Jest to projekt dydaktyczny realizowany w ramach Programu Erasmus Plus. Priorytet/działanie: Cooperation partnerships in higher education (KA220-HED).

Kolejne dwa odcinki “Nie mogę żyć tam, gdzie mnie ograniczają” z udziałem Zeynep Tekten oraz “W islamie mam największą możliwość bycia sobą” opowiadający o Joannie Trochimowicz opublikowane zostaną 15 i 16 maja na kanale studenckiej telewizji Neptun TV na YouTube.

Zapraszamy!

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 13. Maj 2024 - 21:00; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak Ostatnia zmiana: poniedziałek, 13. Maj 2024 - 21:03; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak