Rola dziennikarzy w zapobieganiu zachowaniom samobójczym - konferencja dla studentów dziennikarstwa 21.11.2022
Już za tydzień - 21 listopada 2022 r., w godzinach 11.00-15.00 - odbędzie się wyjątkowa, ogólnopolska konferencja szkoleniowa dla studentów dziennikarstwa. Jej tematem będzie rola dziennikarzy w zapobieganiu zachowaniom samobójczym.
Serdecznie zapraszamy studentów i wykładowców uczących dziennikarstwa do udziału w tym wydarzeniu. Udział w konferencji jest bezpłatny. Będzie ona realizowana w trybie hybrydowym: możliwy jest więc zarówno udział osobisty (w sali OWZPAP w Warszawie, przy ul. Mazowieckiej 11a), jak też i uczestnictwo online (transmisja konferencji na żywo będzie dostępna na kanale YouTube - youtube.com/@BiuroZZS ).
Wszystkich zainteresowanych udziałem w konferencji, niezależnie od formy uczestnictwa, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się poprzez formularz dostępny pod następującym linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdPUIWMcaehh1I-lGIcjxLGN5iyAh-NtWyVbBUN18GrlfjkBA/viewform .
Dlaczego warto wziąć udział w konferencji?
Po pierwsze, będzie to pierwsza konferencja tego typu w naszym kraju. Po drugie, trudne doświadczenia ostatnich dwóch lat związane z pandemią Covid-19, a także zagrożenia związane z wojną w Ukrainie oraz ich skutki społeczno-ekonomiczne wywierają coraz większy negatywny wpływ na stan psychiczny polskiego społeczeństwa, co może przyczynić się do wzrostu liczby osób w kryzysie psychicznym (w tym również samobójczym) oraz do wzrostu zapotrzebowania na specjalistyczną pomoc dla takich osób. Wobec tego rodzaju wyzwań bardzo istotną rolę do odegrania mają także media. Zostało już bowiem bezspornie, naukowo dowiedzione, że odpowiednie przekazy medialne mogą chronić przed zachowaniami samobójczymi! Ten pozytywny efekt oddziaływania mediów (modelowanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie z kryzysem suicydalnym, wskazywanie, gdzie osoby w kryzysie mogą uzyskać pomoc, wzbudzanie nadziei) określany jest jako efekt Papageno. Niestety, z drugiej strony wiadomo też, że nieodpowiedni przekaz medialny może zwiększać ryzyko wystąpienia tzw. efektu Wertera, czyli samobójczego naśladownictwa. Zatem, ukazujące się w mediach słowa i obrazy mają wielką MOC! Jeśli są niewłaściwe, mogą doprowadzić do wielu niepotrzebnych tragedii, ale jeśli są podawane w sposób odpowiedzialny i przemyślany, mogą bardzo pomóc.
O tym, jak konkretnie w bezpieczny sposób informować o zachowaniach samobójczych, a czego w przekazach na ten temat należy unikać będzie można się dowiedzieć podczas wspomnianej konferencji.
Program konferencji w załączeniu.
Załącznik
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Program konferencji | 205.49 KB |