Zapraszamy na wykład otwarty Dr Persephone Sextou oraz Warsztat dla studentów
INFORMACJE O WARSZTACIE:
Teatr Uciśnionych Augusto Boala jest powszechnie praktykowany w kontekstach Applied Theatre (Teatru Stosowanego) na całym świecie aby z wykorzystaniem teatru tworzyć sens życia i pomagać ludziom odkryć ukrytą w nich moc do pokonywania trudności i opresji. Teatry Obrazu i Forum to dwie z głównych form (metod) – trzecią jest Niewidzialny Teatr. Te formy nieustanie przenikają się i współoddziałują na siebie. Ćwiczenia/ (techniki) Teatru Obrazu zostały opracowane aby, za pomocą języka ciała i ekspresji niewebalnej, ujawniać emocje pojawiające się w relacjach międzyludzkich i ukazywać prawdę żywych społeczności, kultur i społeczeństw.
Uczestnicy w trakcie warsztatów dramowych stworzą rzeźby (stop-klatki) na temat swojego życia, uczuć, doświadczeń, opresji i zaproponują tytuły swoich obrazów. Będą używać swoich ciał niczym gliny, by wyrzeźbić trójwymiarowy obraz i przedstawić sytuacje wymagające bliższego przyjrzenia się i dalszego zagłębienia się w nie. Teatr Obrazu często opisywany jest jako technika pracy wstępnej do Teatru Forum. Obrazy staną się bodźcami do działań dramowych i dyskusji dotyczących sytuacji kryzysowych, podejmowanych w Teatrze Forum. Uruchomienie stop-klatek działa jako punkty wyjściowe dramy. Teatr Forum koncentruje się wokół nierozwiązanego problemu/ (dylematu), a uczestnicy warsztatów zostaną zaproszeni, by zaproponować i zainscenizować możliwe rozwiązania. W Teatrze Forum nie istnieją właściwe, ani też niewłaściwe rozwiązania (odpowiedzi), ale jawi się on jako proces odnajdywania i wypróbowywania różnych możliwości, by pomóc głównemu bohaterowi podjąć świadome decyzje dotyczące jego dylematu. Uczestnicy będą zatem badać problem jako symptom opresji (uciśnienia) w społeczeństwie, wybrany przez grupę. Głównym bohaterem stanie się jeden z uczestników warsztatów, nazywany protagonistą. Reszta uczestników będzie aktywną publicznością, zwaną widzami-aktorami, zdolną do oferowania alternatywnych propozycji dla badanej sytuacji, wypróbowując zarazem swoje zaufanie do własnych umiejętności rozwiązywania problemów oraz podejmowania decyzji (dotyczących realnych sytuacji) w bezpiecznych ramach dramy (w rolach).
Aby wziąć udział w warsztacie, nie potrzeba wiedzy, ani też wcześniejszego doświadczenia z dramą czy Teatrem Uciśnionych. Ponieważ zajęcia warsztatowe angażują aktywność fizyczną, zaleca się, by uczestnicy mieli wygodną odzież i wzięli ze sobą zapasową parę skarpetek. Wszyscy, pełni entuzjazmu, pozytywnej energii, zaangażowania i pasji do dramy, są mile widziani.
BIOGRAM:
Dr Persephone Sextou (doktorat uzyskany w Goldsmiths University of London) jest adiunktem, wykładowcą Applied Theatre na Uniwersytecie Newman w Birmingham oraz kieruje badaniami w Community & Applied Drama Laboratory. W bieżącym roku została nominowana do nagrody National Teaching Award w Wielkiej Brytanii. Prowadzi doktorantów w dziedzinie Applied Theatre in Education, Healthcare, Wellbeing and Theatre of the Oppressed w Newman University oraz Liverpool Hope University.
Jest członkiem Higher Education Academy Fellowship. Zdobyła prestiżowy grant BBC „Dzieci w Potrzebie” we współpracy z NHS Trust (2016-2019) na kontynuację swoich badań nad wpływem zaprojektowanego spektaklu na kondycję dzieci przebywających i leczonych w szpitalach. Ma doświadczenie w realizacji programów Unii Europejskiej, dotyczących kształcenia na poziomie wyższym w szkolnictwie Zachodniej Afryki. Jest autorką recenzowanych artykułów, rozdziałów i monografii oraz działa jako członek rad redakcyjnych w: Arts & Health, the Applied Theatre Reader, Drama Research oraz Arts in Communities Journals. Jej książka “Theatre for Children in Hospitals. The Gift of Compassion” jest w trakcie publikacji w wydawnictwie Intellect Bristol (UK i N. York).