Dźwięk a technika. Przed nami trzecia odsłona z serii naukowych spotkań „AudioFan” na 55-lecie UG i 15-lecie Radia MORS

To już trzecie spotkanie z cyklu poświęconego dyskusji o dźwięku „AudioFan”. Wydarzenie o temacie przewodnim „Dźwięk a technika” odbędzie się w środę, 14 maja 2025 roku o godz. 13:00 w auli Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego.

Tym razem zgłębimy świat odgłosów miasta, maszyn, samochodów, gwaru tłumu. Zbadamy dźwięk pod kątem jego oddziaływania na ludzi, a także dowiemy się, jak pracuje się z dźwiękiem i jak technologia w połączeniu z osobistymi odczuciami może nam w tym pomóc.

W roli eksperta pojawi się dr inż. arch. Hanna Obracht-Prondzyńska z wystąpieniem „Jak dźwiękowo zaprojektować miasto?”. Dr Obracht-Prondzyńska jest architektką i urbanistką, która w swojej pracy i badaniach skupia się m.in. na wpływie projektowania przestrzeni miejskich na człowieka – jego psychikę, zachowania. Na co dzień uczy studentów projektowania urbanistycznego i analizy danych w Zakładzie Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Gdańskim. W swoim doktoracie, który obroniła z wyróżnieniem w 2020 r. na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, wykorzystała doświadczenie planowania regionalnego i urbanistycznego oraz analizy danych, zajmując się wpływem metropolii na rozwój małych miast. Posiada międzynarodowe doświadczenie akademickie i projektowe z wielu krajów na całym świecie, a także współtworzyła m.in. plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego i obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Jak brzmi stocznia?

Gościem specjalnym spotkania będzie realizator dźwięku, Jarosław Zorn. Obecnie pracownik TVP Gdańsk, wcześniej związany z Radiem Gdańsk i Radiem MORS. Współtwórca i jeden z pierwszych realizatorów dźwięku naszej rozgłośni.

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany reportaż Małgorzaty Żerwe „Stocznia – Suita industrialna” w realizacji surround Jarosława Zorna. Wyprodukowana dla Radia Gdańsk w roku 2005 suita powstała w oparciu o naturalne dźwięki nagrywane w różnych miejscach i o różnych porach na terenie Stoczni Gdańskiej. Dynamiczne odgłosy kuźni i suwnic, rytmicznie odbijane karty pracy i zawodzące szlifierki, młoty i wózki akumulatorowe, a także wszechobecne mewy. Będą też dźwięki archiwalne, w tym fragmenty przemówień Bieruta, Gomułki, Gierka czy Wałęsy. Reportaż ma charakter utworu muzycznego, w którym zawarta jest sześćdziesięcioletnia historia gdańskiej stoczni. Projekt w lutym 2006 roku otrzymał główną nagrodę w dziedzinie „realizacji

akustycznej i opracowania muzycznego” w czasie IV Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów i Realizatorów Radiowych w Ciechocinku.

Dyskusje, wystąpienia i wspólne świętowanie

Cykl spotkań „AudioFan” wpisuje się w obchody jubileuszu 55-lecia Uniwersytetu Gdańskiego oraz 15-lecia działalności Radia MORS. Ich organizacja ma na celu zacieśnienie więzi między instytucjami edukacyjnymi i wzbogacenie wiedzy uczestników na temat różnych aspektów dźwięku. Udział w wydarzeniu to doskonała okazja do nawiązania współpracy pomiędzy studentami i naukowcami z różnych uczelni oraz poszerzenia horyzontów na temat roli dźwięku w różnych dziedzinach nauki i życia codziennego.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału i dyskusji. Wstęp wolny.

Organizatorami spotkania są: dr Monika Białek (IMDiKS) i Jakub Sopyło (Naukowe Koło Radiowców).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Patronami wydarzenia jest Związek Uczelni Fahrenheita, Radio Gdańsk, Neptun TV oraz Inspiar.

Audiofan - plakat

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 7. Maj 2025 - 21:04; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak Ostatnia zmiana: środa, 7. Maj 2025 - 21:06; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak