Dźwięk a natura. Przed nami druga odsłona z serii naukowych spotkań „AudioFan” na 55-lecie UG i 15-lecie Radia MORS

Kontynuujemy cykl naukowych spotkań „AudioFan”. Tym razem tematem dyskusji jest: „Dźwięk a natura”. Wydarzenie odbędzie się w środę, 16 kwietnia 2025 roku o godz. 13:00 w auli Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego.

Morze, ptaki, kamyki pod stopami, spokój lasu. Dźwięki natury towarzyszą nam na co dzień, choć nie zawsze je zauważamy. Bywa jednak, że szukamy wśród nich spokoju, uciekając od gwaru miasta. Dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo to, co słyszymy, wpływa na nas samych.

Doskonale wie o tym dr hab. Paweł Zagańczyk, prof. Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, który w ramach spotkania przedstawi wystąpienie „Jak dźwięki natury inspirują artystę?”. Dla uczestników zaplanowano także interaktywną prelekcję, w której będą mogli sprawdzić swoje umiejętności uważnego słuchania. Zbadamy także to, jak tło dźwiękowe wpływa na nagrania radiowe.

Paweł Zagańczyk

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie. Jako solista występował z wieloma orkiestrami pod batutą wybitnych dyrygentów. Dla Zagańczyka pisali m.in : Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak czy Edward Sielicki. Jego wizytówką są działania artystyczne na pograniczu różnych stylistyk i gatunków muzycznych. Współpracuje z muzykami jazzowymi oraz zespołami wykonującymi muzykę współczesną, w tym elektroniczną. Od kilku lat występuje w zespole wirtuoza skrzypiec Robiego Lakatosa. Jako założyciel kwartetu instrumentalnego Zagan Acoustic prezentuje kompozycje z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Jest także autorem muzyki do spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych. Zdobył wiele branżowych nagród: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej czy Pomorską Nadzieję Artystyczną przyznawaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie kształci kolejne generacje młodych artystów.

Nagrał pięć solowych albumów z muzyką współczesną: Tango (2014), Globulus (2018), Fall of Icarus (2019), Impressions (2022) oraz wiele płyt kameralnych. W kręgu jego zainteresowań jest muzyka improwizowana, nowe kompozycje czy eksperymenty ukazujące szerokie spektrum akordeonu. W „Fall of Icarus” oprócz akustycznych instrumentów wykorzystał przedmioty codziennego użytku oraz różne obiekty dźwiękowe takie jak: kamienie, pędzle, stare mechanizmy, kawałki drewna. Z kolei tworząc płytę „Żurawie”, inspirował się zarówno gdańskimi maszynami, jak i odgłosami ptaków.

Dyskusje, wystąpienia i wspólne świętowanie

Cykl spotkań „AudioFan” wpisuje się w obchody jubileuszu 55-lecia Uniwersytetu Gdańskiego oraz 15-lecia działalności Radia MORS. Ich organizacja ma na celu zacieśnienie więzi między instytucjami edukacyjnymi i wzbogacenie wiedzy uczestników na temat różnych aspektów dźwięku. Udział w wydarzeniu to doskonała okazja do nawiązania współpracy pomiędzy studentami i naukowcami z różnych uczelni oraz poszerzenia horyzontów na temat roli dźwięku w różnych dziedzinach nauki i życia codziennego.

Pierwsza część oscylowała wokół dyskusji dotyczącej sztucznej inteligencji w pracy radiowca. Kolejne spotkanie odbędzie się 14 maja br, a tematem będzie „Dźwięk a technika”.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału i dyskusji podczas spotkań „AudioFan”. Wstęp wolny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: niedziela, 13. Kwiecień 2025 - 17:29; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak Ostatnia zmiana: niedziela, 13. Kwiecień 2025 - 17:29; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak