Kolejki do badań diagnostycznych w Galerii Madison z okazji Światowego Dnia Nerek. Relacja z wydarzenia

zdjęcie: Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek to międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana w 2006 roku, której celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia nerek, profilaktyki chorób z nimi związanych oraz metod ich leczenia. W marcu 2025 r. w Galerii Handlowej Madison odbyła się druga gdańska edycja tego wydarzenia.

Na specjalnie przygotowanym stoisku można było skorzystać z możliwości przeprowadzenia prostych badań diagnostycznych, których celem było wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z chorobami nerek. W badaniach wzięło udział ponad 170 osób. Na miejscu wykonywano między innymi pomiar ciśnienia tętniczego oraz pomiary poziomu cukru i kreatyniny we krwi. Chętni mogli otrzymać także paskowe testy do badania moczu oraz uzyskać informacje na temat dbania o zdrowie nerek (w tym o dostępności porad dietetycznych w Krajowym Centrum Edukacji Żywieniowej).

13 marca na całym świecie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia mające na celu promocję zdrowia i edukowanie społeczeństw na temat profilaktyki chorób nerek. W przypadku nerek możemy bardzo długo nie być świadomi, że mamy problem zdrowotny, dlatego tak ważna jest profilaktyka - podkreśla dr Judyta Borchet z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych UG.

Ze strony Centrum Zrównoważonego Rozwoju inicjatywę wspiera Bartosz Duraj, koordynator programu Współpraca z otoczeniem społecznym CZRUG.

Włączamy się aktywnie w działania o charakterze profilaktycznym. Jako Centrum Zrównoważonego Rozwoju czujemy odpowiedzialność za implementację tak ważnego celu, jakim jest cel trzeci Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju: dobre zdrowie i jakość życia - mówi Bartosz Duraj.

Choroby nerek mają zazwyczaj charakter postępujący, co prowadzi do stopniowego pogarszania się czynności tych organów. W Polsce jest to drugie najczęściej występujące schorzenie, zaraz po nadciśnieniu tętniczym. Z problemami nerkowymi zmaga się około 4,7 miliona osób, co oznacza, że dotykają one średnio co ósmego mieszkańca naszego kraju.

Przewlekła choroba nerek jest bardzo rozpowszechniona i niedostatecznie często diagnozowana - alarmuje prof. dr hab. Maria Alicja Dębska-Ślizień z Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego GUMed. - Na wczesnych etapach pacjent nie odczuwa żadnych objawów. Chcemy pokazać, że takie proste badania jak pomiar ciśnienia i testy paskowe już pozwalają na wstępne wskazanie, czy warto się skierować do specjalisty.

Największe ryzyko zachorowania występuje u osób starszych, z nadwagą, palących papierosy oraz obciążonych genetycznie wrodzonymi schorzeniami nerek. Szczególnie narażone są także osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę. Należy jednak pamiętać, że przewlekła niewydolność nerek może wystąpić niezależnie od wieku.

Co jest niespotykane w całej Polsce, mieliśmy możliwość wykonywania pomiaru kreatyniny z krwi włośniczkowej. Dzięki temu dowiadywaliśmy się, czy funkcja nerek jest prawidłowa - relacjonuje dr Jakub Ruszkowski z Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego GUMed. Badanie pozwoliło na wykrycie podwyższonego poziomu kreatyniny u dwóch osób uczestniczących w akcji. Zostały one skierowane do dalszej diagnostyki.

Organizatorami tegorocznej akcji były Uniwersytet Gdański oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. Drugą gdańską edycję Światowego Dnia Nerek wspierało także Centrum Zrównoważonego Rozwoju razem z Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG. Koordynatorami akcji byli dr Judyta Borchet z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych UG oraz dr n. med. Jakub Ruszkowski z Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych GUMed.

Więcej informacji na temat Światowego Dnia Nerek można przeczytać na oficjalnej stronie.

Zobacz też: 9 marca - Światowy Dzień Nerek 2023 na Uniwersytecie Gdańskim

Informacje na temat profilaktyki i chorób nerek: https://www.gov.pl/web/psse-krakow/swiatowy-dzien-nerek

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 3. Kwiecień 2025 - 06:01; osoba wprowadzająca: Jarosław Jurkowski Ostatnia zmiana: czwartek, 3. Kwiecień 2025 - 07:05; osoba wprowadzająca: Jarosław Jurkowski