„Włączam płeć do badań” - rozstrzygnięcie konkursu

Trzecia edycja konkursu o Nagrodę Specjalną Rektora UG „Włączam płeć do badań”, nagradzającego najwyżej ocenione prace magisterskie i doktorskie uwzględniające w obszarze badań perspektywę płci, rozstrzygnięta! W tym roku do konkursu zgłoszono aż 20 prac.

W ramach realizowanego w Uniwersytecie Gdańskim projektu UE Horyzont 2020 „Modifying Institutions by Developing Gender Equality Plans” (MINDtheGEPs), kierowanego przez prof. dr hab. Ewę Łojkowską, podejmowanych jest wiele działań mających na celu realizację założeń polityki równości płci w naszej uczelni, określonych w Planie wdrażania polityki równości płci w Uniwersytecie Gdańskim na lata 2024-2028.

Jednym z działań projektu jest przyznawanie dorocznych nagród za najwyżej ocenione prace magisterskie i rozprawy doktorskie uwzgledniające w obszarze badań perspektywę płci. W październiku 2024 roku ogłoszony został nabór kandydatek i kandydatów do trzeciej edycji konkursu. O nagrodę mogły ubiegać się osoby, którym nadano tytuł magistra lub stopień doktora w Uniwersytecie Gdańskim w latach 2023-2024. Przyznawane są cztery nagrody finansowe za najwyżej ocenione prace magisterskie i doktorskie, dwie z obszaru nauk ścisłych i przyrodniczych oraz dwie z obszaru nauk humanistycznych i społecznych.

W tym roku do konkursu zgłoszono dwadzieścia prac z pięciu wydziałów naszej uczelni: Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed,  Wydziału Filologicznego, Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Oceanografii i Geografii i Wydziału Zarzadzania. O ostatecznych wynikach zadecydowała innowacyjność podejmowanych badań i konsekwentne włączanie perspektywy płci do treści badań. Tegoroczne Laureatki wyłoniła komisja konkursowa w składzie: prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn - Przewodniczący Komisji, dr hab. Mariusz Grinholc, prof. UG, dr hab. Beata Grobelna, prof. UG, dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG, dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG, mgr Marta Dziedzic - Sekretarzyni Komisji. Doceniając wysoką jakość zgłoszonych prac, poza regulaminowymi nagrodami finansowymi Komisja przyznała pięć dodatkowych wyróżnień.

Nagrodę za najwyżej ocenioną rozprawę doktorską z zakresu nauk społecznych i humanistycznych uwzględniającą w obszarze badań perspektywę płci przyznano Paulinie Anikiej-Wiczenbach z Wydziału Nauk Społecznych UG za pracę „Osobowe, relacyjne i sytuacyjne determinanty responsywności rodzicielskiej, mierzonej obserwacyjnie i samoopisowo”, przygotowaną pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Kaźmierczak.

Nagrodę za najwyżej ocenioną pracę doktorską z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych przyznano Monice Górskiej-Arcisz z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GuMed za pracę „FGFR2 w regulacji współzależności p62/Keap1/Nrf-2 - znaczenie w luminalnym raku piersi”, przygotowaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Rafała Sądeja.

Nagrodę za najwyżej ocenioną pracę magisterską z zakresu nauk humanistycznych i społecznych przyznano Sylwii Romańskiej z Wydziału Filologicznego UG  za pracę „Narracje queerowe w amerykańskiej muzyce popularnej w latach 2014-2024”, przygotowaną pod kierunkiem dr. hab. Grzegorza Piotrowskiego, prof. UG.

Nagrodę za najwyżej ocenioną pracę magisterską z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych przyznano Karolinie Pałucha z Wydziału Oceanografii i Geografii UG za pracę „Charakterystyka hodowlana i użytkowa hybrydy Sparctic 2 - nowego kandydata do produkcji akwakulturowej”, przygotowaną pod kierunkiem dr. inż. Marcina Kucińskiego.

Wyróżnienia w kategorii: praca doktorska z zakresu nauk społecznych i humanistycznych uwzględniająca w badaniach perspektywę płci obiektu badań otrzymały:

  • Sonia Czaplewska z Wydziału Filologicznego UG za pracę  „Językowa kreacja rodziny i szkoły w elementarzach polskich i japońskich wydawanych w latach 1989-2017”, przygotowaną pod kierunkiem prof. dr hab. Anety Lewińskiej.
  • Ariadna Łada-Maśko z Wydziału Nauk Społecznych UG za pracę „Wybrane czynniki osobowe i relacyjne związane z dojrzałością do rodzicielstwa oraz realizacją ról rodzicielskich”, przygotowaną pod kierunkiem dr hab. Marii Kaźmierczak prof. UG.

Wyróżnienia w kategorii: praca magisterska z zakresu nauk społecznych i humanistycznych uwzględniająca w badaniach perspektywę płci obiektu badań otrzymały:

  • Paulina Melcer z Wydziału Nauk Społecznych UG za pracę „Doświadczenia biograficzne kobiet z diagnozą spektrum autyzmu w dorosłości”, przygotowaną pod kierunkiem prof. dr hab. Jolanty Rzeźnickiej-Krupy.
  • Weronika Skrzynecka z Wydziału Nauk Społecznych UG za pracę „Związek między przekonaniami o zagrożonej męskości a deklarowanymi poglądami politycznymi”, przygotowaną pod kierunkiem dr hab. Nataszy Kosakowskiej-Berezeckiej prof. UG.
  • Julia Stekla z Wydziału Nauk Społecznych UG za pracę „Wsparcie społeczne i stres mniejszościowy a psychologiczne tendencje związane z relacjami seksualnymi osób transpłciowych”, przygotowaną pod kierunkiem prof. dr hab. Beaty Pastwy-Wojciechowskiej.

Laureatki i osoby wyróżnione w konkursie „Włączam płeć do badań” zaprezentują swoje prace podczas ceremonii wręczenia dyplomów w nadchodzącym roku.

Gratulujemy serdecznie laureatkom i osobom wyróżnionym. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zgłaszania  prac w kolejnej edycji konkursu w 2025 roku.

 

opracowanie: Marta Dziedzic, CKiP

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 11. Grudzień 2024 - 10:49; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch Ostatnia zmiana: środa, 11. Grudzień 2024 - 10:49; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch