Rozwój współpracy naukowej z Wietnamem dzięki wsparciu strategicznemu NAWA

fot.

Uniwersytet Gdański intensywnie rozwija współpracę w regionie Azji Południowo-Wschodniej dzięki wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, finansującej rozwój nauki i wymianę akademicką na lata 2024 - 2026. Dalszy rozwój współpracy naukowej i wymiany zagranicznej z Uniwersytetem Nauk Społecznych i Humanistycznych w Hanoi (USSH VNU) oraz z  Wietnamską Akademią Nauk Społecznych (VASS) był wiodącym tematem rozmów prowadzonych przez delegację Uniwersytetu Gdańskiego przebywającą z wizytą w Wietnamie.

Podejmowanie tych działań możliwe jest dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach partnerstwa strategicznego NAWA ASPIC - „Stosowana psychologia społeczna w kontekście międzykulturowym: synergie UG z Wietnamem”.

Spotkania z akademickimi partnerami wietnamskimi skoncentrowały się na zacieśnianiu współpracy w obrębie dotychczasowych obszarów, takich jak zdrowie psychiczne, badania nad kulturą i tożsamością oraz psychologia międzykulturowa. Podjęto także rozmowy na temat współpracy naszych uczelni w zakresie archeologii, językoznawstwa i kulturoznawstwa azjatyckiego oraz wspólnych studiów „International and European Studies”.

Zaplanowano kilka wspólnych wydarzeń naukowych, m.in. konferencję  w 2025 roku w Hanoi na temat psychologii i rozwoju człowieka w zmieniającym się świecie czy warsztaty tematyczne poświęcone socjologicznym aspektom funkcjonowania mniejszości wietnamskiej w Polsce.

- Rozmowy z wietnamskimi partnerami potwierdziły potencjał wzajemnych korzyści wynikających ze strategicznej wymiany wiedzy i doświadczeń akademickich. Rektor USSH VNU, prof. Hoang Anh Tuan, podkreślił znaczenie współpracy z naszą uczelnią, wskazując na jej rolę jako filaru w rozwijaniu nowych kompetencji wśród studentów oraz wspieraniu innowacyjnych badań społecznych - informuje Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG.

Z kolei wspólna debata z przedstawicielami Wietnamskiej Akademii Nauk Społecznych, z udziałem Prezesa VASS  prof. Tạ Minh Tuấna, doprowadziła do określenia kilku strategicznych obszarów współpracy, w których potencjał Uniwersytetu Gdańskiego może być znakomicie wykorzystany do badań zamawianych przez stronę wietnamską. 

Strategiczność projektu NAWA ASPIC, którego liderką jest dr hab. Joanna Różycka-Tran, prof. UG, polega na synergii doświadczeń obu kultur akademickich jako społeczności odpowiedzialnych za innowacje w sferze zdrowia psychicznego, oparte na tworzeniu nowej wiedzy przez badania, oraz na wpływie społecznym w zakresie wprowadzania tej wiedzy do systemowego dobrostanu i zrównoważonego rozwoju. NAWA od lat aktywnie uczestniczy w finansowaniu polsko-wietnamskiej wymiany akademickiej, w 2019 roku dr hab. Joanna Różycka-Tran, prof. UG i prof. dr hab. Małgorzata Lipowska z Instytutu Psychologii realizowały wizyty studyjne i badania w Wietnamie.

W ramach projektu Uniwersytet Gdański i dwie wietnamskie uczelnie - Uniwersytet Nauk Społecznych i Humanistycznych w Hanoi (USSH VNU) oraz Wietnamska Akademia Nauk Społecznych (VASS) - planują dalszą wymianę akademicką i wspólne programy stypendialne i badawcze, które mają wspierać młodych badaczy oraz rozwijać potencjał naukowy obu krajów. Długofalowa współpraca przewiduje utworzenie interdyscyplinarnych zespołów badawczych, które umożliwią pogłębianie wiedzy na temat psychologii rodziny, zdrowia psychicznego, równości płci oraz międzykulturowych standardów diagnostycznych, a także wdrażanie metod „service learning” w dydaktyce, które wspierają aktywną rolę nauki w rozwiązywaniu globalnych wyzwań społecznych i gospodarczych.

fot.

Wizyta delegacji Uniwersytetu Gdańskiego w Wietnamie zbiega się w czasie z intensyfikacją stosunków gospodarczych między Polską a Wietnamem, który dla naszego kraju może w niedługim czasie stać się strategicznym azjatyckim  partnerem. Zdaniem Rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego potwierdziły to rozmowy delegacji UG w Ambasadzie RP w Hanoi, podkreślające znaczenie wsparcia dyplomatycznego dla rozwijającej się współpracy akademickiej między Polską a Wietnamem: - Spotkanie w ambasadzie zaowocowało rozmowami dotyczącymi wyzwań wobec kryzysu wizowego, możliwych działań przyspieszających postępowania konsularne wobec naukowców i studentów z Wietnamu i perspektyw wsparcia rządu dla wymiany polsko-wietnamskiej - podkreślił Rektor.

 W rozmowach z ambasador RP Joanną Skoczek skupiono się na działaniach mających na celu ułatwienie mobilności wietnamskich studentów i naukowców, co jest istotnym krokiem w obliczu wyzwań związanych z procedurami wizowymi.

W skład polskiej delegacji wchodzili: z UG Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Michał Harciarek, liderka projektu NAWA ASPIC dr hab. Joanna Różycka-Tran, prof. UG, Dyrektorka Instytutu Psychologii prof. dr hab. Małgorzata Lipowska, dr hab. Paweł Jurek, prof. UG, kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Rodzaju dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UGdr Aleksandra Lewandowska-Walter z Zakładu Psychologii Rodziny, mgr Klaudia Bochniarz z Zakładu Psychologii Społecznej UG oraz dwoje ekspertów zewnętrznych, prof. dr hab. Bernadetta Izydorczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, krajowy konsultant ds. psychologii klinicznej, oraz dr Adam Jagiełło-Rusiłowski (INNOCAMP PL w ramach sieci ASHOKA).

Zdjęcie w galerii

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 13. Listopad 2024 - 13:58; osoba wprowadzająca: Michał Benikas Ostatnia zmiana: środa, 13. Listopad 2024 - 14:11; osoba wprowadzająca: Michał Benikas