Wydział Nauk Społecznych z finansowaniem w ramach programu Partnerstwa strategiczne NAWA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła rozstrzygnięcie naboru wniosków o udział w programie Partnerstwa strategiczne NAWA (nr 27/2023 z dnia 24 października 2022 roku). Wśród podmiotów, którym przyznano środki finansowe, znalazł się także wniosek z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego: „Stosowana psychologia społeczna w kontekście międzykulturowym: synergie UG z Wietnamem” (Applied social psychology in a cross-cultural context: UG synergies with Vietnam - ASPIC). Liderką projektu po stronie UG jest dr hab. Joanna Różycka-Tran, prof. UG z Zakładu Psychologii Społecznej Instytutu Psychologii UG.

Partnerstwa Strategiczne NAWA to program, którego celem jest wspieranie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki w wypracowywaniu trwałych rozwiązań w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i wdrożeniowej realizowanej w ramach strategicznych partnerstw międzynarodowych. Projekty muszą się wpisywać w długofalową politykę rozwoju jednostki wnioskującej, a ich rezultaty - tworzyć dobrą podstawę do kształtowania długotrwałej współpracy podmiotów tworzących Partnerstwo.

Projekt ASPIC ma na celu opracowanie i wdrożenie innowacyjnych i długotrwałych rozwiązań w zakresie współpracy naukowej i dydaktycznej poprzez: współpracę z czołowymi zespołami badawczymi w Wietnamie; wzajemne wizyty i wymiany naukowe (w tym dostęp do centrów badawczo-rozwojowych partnerów); tworzenie innowacyjnych narzędzi dydaktycznych (m. in. wdrożenie metod service learning w dydaktyce - przy współpracy z INNOCAMP PL i siecią ASHOKA czy zaprojektowanie sposobów uczenia się opartych na doświadczaniu) oraz wspólne badania naukowe i publikacje – przede wszystkim w zakresie stosowanej psychologii społecznej, zdrowia psychicznego, równości płci i komunikacji międzykulturowej.

­- Wychodzimy naprzeciw współczesnemu światu, w którym procesy globalizacyjne i różnorodność kulturowa stanowią wyzwanie na wielu polach: na przykład zawodowym czy rodzinnym. Liczymy, że dzięki wymianie akademickiej będziemy lepiej przygotowani do pracy w środowisku wielokulturowym - mówi kierowniczka projektu, dr hab. Joanna Różycka-Tran, prof. UG. Bazując na wymianie międzynarodowej i doświadczeniach różnych kultur chcemy wypracować wspólny warsztat edukacyjny, a także narzędzia diagnostyczne w zakresie psychologii zdrowia psychicznego i relacji w rodzinie. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z partnerami z Wietnamu w ramach projektu ASPIC przyczyni się do wzmocnienia międzynarodowych standardów edukacyjnych i promocji zdrowia psychicznego, a także odegra ważna rolę w umiędzynarodowieniu naszych uczelni.

Współpraca z wietnamskimi partnerami będzie kontynuowana poprzez wymianę badawczą, doskonalenie programów kształcenia oraz umiędzynarodowienie inicjatyw studenckich. Rezultaty, jakie przewiduje się w projekcie ASPIC, to:

1. Rozwój wspólnych projektów badawczych. Utworzenie interdyscyplinarnych zespołów badawczych i rozwijanie międzynarodowych projektów, co przyczyni się do wzrostu poziomu wiedzy naukowej w obszarze psychologii rodziny, równości płci i zdrowia psychicznego.

2. Kreowanie międzynarodowych standardów edukacyjnych. Przewiduje się, ze współpraca w zakresie wymiany studentów i kadry akademickiej przyczyni się do kreowania międzynarodowych standardów edukacyjnych w dziedzinie psychologii.

3. Zacieśnienie relacji międzynarodowych. Budowanie mostów między społecznościami naukowymi Polski i Wietnamu, co wzmocni wzajemne zrozumienie i współpracę międzykulturową.

Wysokość dofinansowania w projekcie to 1 996 500,00 zł.

Serdecznie gratulujemy Pani Profesor i życzymy owocnej współpracy w celu rozwoju umiędzynarodowienia naszej uczelni.

Link do informacji na stronie UG

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 12. Lipiec 2024 - 10:32; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch Ostatnia zmiana: piątek, 12. Lipiec 2024 - 12:32; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz