Nagrody w konkursie "DETEKTOR zostały rozdane - relacja

19 czerwca 2024 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się oficjalne wręczenie nagród rozdanych w ramach konkursu fact-checkingowego "DETEKTOR". Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej składa ogromne gratulacje dla zwycięzców i wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników tegorocznej edycji wydarzenia!

Rozdanie nagród konkursu „DETEKTOR” zostało poprowadzone przez przewodniczącą konkursu prof. Małgorzatę Łosiewicz oraz magistra Adama Majchrzaka – koordynatora wydarzenia. W wydarzeniu uczestniczyli pracownicy Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, studenci dziennikarstwa oraz laureaci konkursu. W trakcie wydarzenia zwycięzcy opowiedzieli o tym, skąd wzięło się ich zainteresowanie fact-checkingiem. Uczestnicy podzielili się również swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwań w obszarze fałszywych informacji i weryfikacji współczesnych przekazów medialnych.

Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Kuchta (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), której przysługuje płatny staż w redakcji Stowarzyszenia Demagog oraz wizyta studyjna w Brukseli na zaproszenie Komisji Europejskiej. Drugie miejsce przypadło Wiktorii Kot (Uniwersytet Gdański), która odbędzie płatny staż w redakcji CyberDefence24. Z kolei trzecie miejsce zajął Łukasz Gołębiewski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), który otrzymał szansę stażu w redakcji Projektu Pulsar. Dodatkowe wyróżnienie dostał Feliks Trembowiecki, który otrzymał nagrodę finansową złożoną przez Dziekana Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Michała Harciarka.

Konkurs fact-checkingowy „DETEKTOR” to cykliczne wydarzenie organizowane od 2022 roku przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (IMDiKS) we współpracy z głównym partnerem – Stowarzyszeniem Demagog, pierwszą polską organizacją fact-checkingową. Najważniejszym celem wydarzenia jest edukacja medialna w zakresie weryfikacji informacji oraz poszukiwania młodych talentów w dziedzinie fact-checkingu. Konkurs cieszy się rosnącym zainteresowaniem polskich środowisk akademickich. Konkurs polega na opracowaniu kreatywnej pracy związanej z weryfikacją oraz wykonaniu 10 zadań finałowych.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym JM Rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego oraz patronatem stowarzyszenia Demagog, Komisji Europejskiej w Polsce, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Instytutu Badań Informacji i Komunikacji z UMK oraz działającej przy nim Poradni Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii, The Central European Digital Media Observatory (CEDMO), Google News Initiative, CyberDefence24 i Projektu Pulsar.

W kapitule tegorocznej edycji zasiedli: prof. Małgorzata Łosiewicz (Uniwersytet Gdański), prof. Iwona Hofman (PTKS), prof. Karina Stasiuk-Krajewska (CEDMO), dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca (UMK), dr Aleksandra Monkos (Stowarzyszenie Demagog), Bartosz Zadura (Komisja Europejska w Polsce), Natalia Żaba (Google News Lab), Karol Jałochowski (Projekt Pulsar) oraz Adam Majchrzak (Uniwersytet Gdański i Stowarzyszenie Demagog).

Data publikacji: środa, 26. Czerwiec 2024 - 21:13; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak Ostatnia zmiana: środa, 26. Czerwiec 2024 - 21:24; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak