Rozdanie nagród – konkurs fact-checkingowy „DETEKTOR” II edycja

19 czerwca 2023 roku na Uniwersytecie Gdańskim w Sali Rady Wydziału WNS odbyło się uroczyste rozdanie nagród ogólnopolskiego konkursu fact-checkingowego „DETEKTOR”. To już druga edycja nowatorskiego wydarzenia, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem na polskich uczelniach.

Konkurs fact-checkingowy „DETEKTOR” to wydarzenie organizowane od 2022 roku przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (IMDiKS) we współpracy z głównym partnerem – Stowarzyszeniem Demagog, pierwszą polską organizacją fact-checkingową. Najważniejszym celem wydarzenia jest edukacja medialna w zakresie weryfikacji informacji oraz poszukiwania młodych talentów w dziedzinie fact-checkingu.

Pierwszy etap konkursu polegał na zgłoszeniu kreatywnych prac związanych z weryfikacją fałszywych informacji. Tegoroczną nowością było rozszerzenie grupy docelowej. W drugiej edycji udział wzięli studenci z całej Polski, w tym m.in. studenci dziennikarstwa, ekonomii, historii, psychologii i innych. Kolejny etap koncentrował się na aspekcie edukacyjnym – 15 najlepszych osób wzięło udział w warsztatach, które były poświęcone technikom weryfikacji fałszywych informacji. Następnie 15 finalistów zmierzyło się z 10 zadaniami finałowymi, w których musieli wykazać się umiejętnościami fact-checkerskimi w praktyce.

Rozdanie nagród – konkurs „DETEKTOR” II edycja 2023

Rozdanie nagród konkursu „DETEKTOR” zostało poprowadzone przez przewodniczącą konkursu prof. Małgorzatę Łosiewicz oraz magistra Adama Majchrzaka – koordynatora wydarzenia. W wydarzeniu uczestniczył Prodziekan ds. Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej, prof., UG, dr hab. Radosław Kossakowski, przedstawiciele IMDiKS oraz finaliści drugiej edycji „DETEKTORA”.

• Nagroda za pierwsze miejsce przypadła studentowi ekonomii z Uniwersytetu Gdańskiego – Andrzejowi Snopińskiemu. Prof., UG, dr hab. Radosław Kossakowski wraz z organizatorami przekazał mu główną nagrodę w postaci płatnego stażu w Stowarzyszeniu Demagog, a także zestaw specjalnych gadżetów i upominków.
  • Nagroda za drugie miejsce została przyznana Julii Kaproń z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, która otrzymała możliwość odbycia letnich praktyk w Projekcie Pulsar. Z kolei Filip Wilczyński z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał zaproszenie na wizytę studyjną w Parlamencie Europejskim.
  • Dodatkowa nagroda specjalna ufundowana przez Dziekana Wydziału Nauk Społecznych prof. dr. hab. Michała Harciarka przypadła Zuzannie Dudkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego. Studentka otrzymała 800 zł za najlepszą pracę kreatywną zrealizowaną w formie podcastu w pierwszym etapie konkursu.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym patronatem JM rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego oraz patronatem Stowarzyszenia Demagog, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej (PTKS), Komisji Europejskiej w Polsce, Polskiej Akademii Nauk, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), The Central European Digital Media Observatory (CEDMO), Google News Initiative, CyberDefence24 i Projektu Pulsar.

W składzie kapituły tegorocznej edycji zasiedli prof. Małgorzata Łosiewicz (Uniwersytet Gdański), prof. Iwona Hofman (PTKS i PAN), prof. Karina Stasiuk-Krajewska (Uniwersytet SWPS i CEDMO), dr Aleksandra Monkos (Stowarzyszenie Demagog), Bartosz Zadura (Komisja Europejska w Polsce), Daniel Rząsa (Google News Lab), Karol Jałochowski (Projekt Pulsar) oraz Adam Majchrzak (Uniwersytet Gdański i Stowarzyszenie Demagog).

Data publikacji: wtorek, 27. Czerwiec 2023 - 15:12; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak Ostatnia zmiana: wtorek, 27. Czerwiec 2023 - 15:33; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak