Współpraca akademicka pomiędzy GAMUT a Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego

Longstep Team

Międzynarodowy projekt

„Longitudinal study of music therapy’s effectiveness for premature infants and their caregivers: International randomized trial (LongSTEP)

BADANIE LONGITUDINALNE EFEKTYWNOŚCI MUZYKOTERAPII U DZIECI PRZEDWCZEŚNIE URODZONYCH I ICH RODZICÓW:
MIĘDZYNARODOWY RANDOMIZOWANY PROJEKT LongSTEP

LongSTEP to 4 letni projekt (2018-2022) wspierany przez Norweską Radę Naukową (RCN, nr projektu: 273534, finansowanie: 19 mln NOK) oraz POLYFON i Uniwersytet w Bergen. Jest to międzynarodowy projekt organizowany przez GAMUT przy NORCE Norwegian Research Centre AS w Bergen oparty na współpracy 5 krajów: Polski, Norwegii, Izraela, Kolumbii oraz Argentyny. Projekt LongSTEP to wieloośrodkowe, kontrolowane badanie fazy III, prowadzone metodą pojedynczej ślepej próby dotyczące oceny długofalowego wpływu muzykoterapii na wyniki wcześniaków (m. in. rozwój psychoruchowy) i ich rodziców (więź emocjonalna, depresja, lęk) mierzone w perspektywie 24 miesięcy. Projekt zakłada, że interwencja będzie przebiegała w trakcie pobytu dziecka na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka (OITN, trzy razy w tygodniu do momentu zakończenia hospitalizacji, mn. 6 sesji) oraz po zakończeniu hospitalizacji w warunkach domowych przez okres 6 miesięcy (7 sesji powypisowych). Celem projektu, jest włączenie 250 dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodziców, co czyni go największym jak dotąd badaniem w tej dziedzinie. To również pierwsze dobrze kontrolowane badanie skuteczności i największe randomizowane, kontrolowane badanie dotyczące muzykoterapii u wcześniaków do tej pory.

Zespół badawczy

• Christian Gold | Kierownik projektu
  • Claire Ghetti| Koordynator projektu
  • Łucja Bieleninik | Współprowadzący projekt
  • Mari Hysing | Współprowadzący projekt
  • Ingrid Kvestad |Współprowadzący projekt
  • Bente Vederhus | Badacz
  • Jörg Assmus | Statystyk
  • Jo Dugstad Wake | Informatyk
  • Łucja Bieleninik| Kierownik projektu w Polsce
  • Mark Ettenberger | Kierownik projektu w Kolumbii
  • Cochavit Elefant| Kierownik projektu w Izraelu
  • Marcela Lichtensztejn | Kierownik projektu w Argentynie
  • Anne Lee Solevåg | Kierownik projektu w Norwegii
  • Leif Edvard Aarø | Data Monitoring Committee
  • Hanne C. Braarud | Data Monitoring Committee

Projekt jest oparty na współpracy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego z

Haukeland University Hospital; University Hospital, Akershus; Oslo University Hospital; Meir Medical Center; Clinica de La Mujer; University of Haifa; King's College London; Universidad de Ciencias Empresariales y Sociales; SONO - Centro de Musicoterapia; Hospital Materno Infantil Ramón Sardá oraz Hospital Fernandez.

W Polsce badanie jest prowadzone przy współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz ze Szpitalem Miejskim w Rudzie Śląskiej.

Komitet Naukowo-Doradczy:

• Deanna Hanson-Abromeit (University of Kansas, USA)
  • Friederike Haslbeck (University Hospitals of Zurich and Bern, Switzerland)
  • Małgorzata Lipowska (University of Gdansk, Poland)
  • Joanne V. Loewy (The Louis Armstrong Center for Music & Medicine, Mount Sinai Beth Israel and Icahn School of Medicine at Mount Sinai, USA)
  • Renate Nussberger (Kantonsspital Baden, Switzerland)
  • Helen Shoemark (Temple University, USA)
  • Alexandra Ullsten (Central Hospital Karlstad, Sweden)

Rejestracja projektu

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z głównym wykonawcą projektu w Polsce, którego dane kontaktowe znajdują się poniżej.

dr Łucja Bieleninik
Instytut Psychologii
Uniwersytet Gdański, Polska
lucja.bieleninik@ug.edu.pl

Publikacje

Bieleninik Ł, Ghetti C, Gold C. Music Therapy for Preterm Infants and Their Parents: A Meta-analysis. Pediatrics. 2016 Sep;138(3). pii: e20160971. doi: 10.1542/peds.2016-0971. Epub 2016 Aug 25. Review.

Ghetti C, Bieleninik Ł, Hysing M, Kvestad I, Assmus J, Romeo R, Ettenberger M, Arnon S, Vederhus BJ, Söderström Gaden T, Gold C. Longitudinal Study of music Therapy's Effectiveness for Premature infants and their caregivers (LongSTEP): protocol for an international randomised trial. BMJ Open. 2019 Sep 3;9(8):e025062. doi: 10.1136/bmjopen-2018-025062.

Data publikacji: poniedziałek, 18. Listopad 2019 - 13:19; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 18. Listopad 2019 - 13:26; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz