Uczennica z Gdańska wygrała V edycję Olimpiady Wiedzy o Mediach

Maria Lipińska z XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku wygrała V edycję Olimpiady Wiedzy o Mediach. Opiekę nad uczniami biorącymi udział w olimpiadzie sprawuje kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna na UG. Na Wydziale Nauk Społecznych UG  każdego roku odbywa się także II etap (wojewódzki) Olimpiady wiedzy o Mediach. Udział w nim bierze kilkudziesięciu uczniów szkół średnich. Najlepsza dziesiątka reprezentuje Pomorskie w centralnym etapie.

W tym roku wśród dziesięciu najlepszych znalazła się Maria Lipińska z XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. W centralnym etapie pokonała 160 uczestników zawodów finałowych. Finał odbywał się w dniach 15-16 marca na Uniwersytecie Warszawskim.

Szczególne wyróżnienie otrzymało również XV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, nad którym kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna sprawuje patronat. Pani Magdalena Mikułko, prowadząca w tej szkole klasę medialną, odebrała z rąk organizatorów nagrodę dla najaktywniejszej w tym zakresie polskiej szkoły ponadgimnazjalnej.

Tematyka wszystkich etapów Olimpiady jest bardzo szeroka. Obejmuje rozwój mediów w Polsce, w tym rynku mediów, polityki medialnej i regulacji prawnych po 1989 roku. W obszarze zainteresowań są także zagadnienia związane ze społeczeństwem informacyjnym, komunikacją społeczną,  informacyjną, edukacyjną i rozrywkową rolą mediów, sylwetki znanych dziennikarze w Polsce na przełomie wieków, agencje informacyjne,  prasa światowa, gatunki dziennikarskie czy dziennikarstwo obywatelskie.

Organizatorem Olimpiady Wiedzy o Mediach jest Instytut Dziennikarstwa Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, który współpracował przy tym przedsięwzięciu ze szkołami wyższymi z całej Polski, w tym z Uniwersytetem Gdańskim. Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach w społeczeństwie, zwłaszcza wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz promocja edukacji medialnej, świadomego odbioru i współuczestnictwa w komunikacji społecznej. Ważnym aspektem jest również doskonalenie umiejętności samodzielnego dokonywania analiz i ocen dotyczących przekazów medialnych na podstawie posiadanych informacji.

Wyniki i zdjęcia z V edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach znajdują się na stronie: kwm.ifsid.ug.edu.pl

Pomorski Komitet Okręgowy (Uniwersytet Gdański)
  • Przewodniczący – prof. Jolanta Maćkiewicz
  • Zastępca – dr Jacek Wojsław