Transmisja wykładu Pana Wojciecha Hańbowskiego pt. "Instynkt poznawczy w pismach Freuda"

Instytut Psychologii UG i Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne zapraszają na transmisję (za pośrednictwem skype'a) wykładu Pana Wojciech Hańbowskiego pt. "Instynkt poznawczy w pismach Freuda". Transmisja odbędzie się w środę 29.11.2017 o godz. 20.15 w auli S204

Wykład będzie poświęcony odkryciom i koncepcjom dotyczącym dążeń poznawczych w spuściźnie Freuda oraz polemice z niektórymi założeniami Karla Poppera dotyczącymi jego krytyki psychoanalizy.

 

Wojciech Hańbowski – psychoanalityk szkoleniowy oraz psychoanalityk dzieci i młodzieży w Polskim Towarzystwie Psychoanalitycznym, jego prezes w latach 2001-2003 i 2005-2009. Członek i superwizor Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal (ISPHS), jego prezes w latach 2013-2017. Prowadzi Kurs Superwizorski i kieruje Poradnią ISPHS. Członek-korespondent Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, były członek Europejskiej Podkomisji ds. Rozwoju Nowych Grup Psychoanalitycznych w International Psychoanalytical Association (IPA), były przewodniczący Komitetu Elekcyjnego w Europejskiej Federacji Psychoanalitycznej. Pracował w londyńskim Cassel Hospital, szkolił się w Brytyjskim Towarzystwie Psychoanalitycznym i w Tavistock, obecnie prowadzi praktykę prywatną w Warszawie. Konsultant oddziałów w placówkach psychiatrycznych w Krakowie i Gdańsku.
W latach 80-tych i na początku 90-tych inicjował rozwój polskich instytucji psychoanalitycznych i współpracę z międzynarodowymi organizacjami. Założyciel Polskiego Towarzystwa Rozwoju Psychoanalizy.
Autor licznych publikacji oraz książek, m.in.: W cieniu zmarłego obiektu i inne studia przypadków (2007) oraz Tożsamość psychoanalityka i inne studia przypadków (2013). Wykładowca m.in. na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych SWPS w Warszawie.
Opierając się na doświadczeniach pracy z ludźmi w podeszłym wieku wysunął tezę, że uwolnienie identyfikacji projekcyjnej od wrogich treści w okresie starzenia pozwala na rozwinięcie fantazji przetrwania, która łagodzi lęk przed postępującym niedowładem i śmiercią. Ta koncepcja została opublikowana w artykule: Integrujące funkcje fantazji prze- trwania w okresie starzenia zamieszczonym w szwedzkim czasopiśmie „Divan”.

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 23. Listopad 2017 - 12:41; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: czwartek, 23. Listopad 2017 - 12:41; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny