Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje Centrum Zrównoważonego Rozwoju

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego powołał Centrum Zrównoważonego Rozwoju. Nowa jednostka umożliwi lepszą koordynację działań podejmowanych przez naukowców UG między innymi poprzez wzmacnianie relacji z otoczeniem zewnętrznym oraz nauczanie w z zakresu STS, w szczególności w obszarze zmian klimatu i transformacji energetycznych.

Zadania nowo powołanego Centrum będą koncentrowały się wokół trzech obszarów:

1. Upowszechniania Agendy Narodów Zjednoczonych na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 wśród społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu oraz w otoczeniu społeczno-gospodarczym.

2. Inicjowania badań interdyscyplinarnych zorientowanych przyszłościowo w obszarze STS (ang. Science - Technology - Society) Nauka - Technologia – Społeczeństwo.

3. Intensyfikacji współpracy z instytucjami publicznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz organizacjami i instytucjami edukacyjnymi w zakresie szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju.

- W naszej uczelni pracuje bardzo wielu wybitnych ekspertów zajmujących się różnorodnymi aspektami zrównoważonego rozwoju. Powołanie Centrum umożliwi lepszą koordynację i synergię działań podejmowanych przez naszych uczonych chociażby poprzez budowanie i wzmocnienie relacji z otoczeniem zewnętrznym, analizę dobrych praktyk nauczania w Polsce i zagranicą z zakresu STS, w szczególności w obszarze zmian klimatu i transformacji energetycznych. Chciałbym też aby Centrum włączyło UG do działalności sieci uniwersytetów realizujących cele zrównoważonego rozwoju, podejmowało działalność lobbystyczną na rzecz włączenia kwalifikacji związanych z polityką klimatyczną i transformacją energetyczną do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacjimówi prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG.

- Działalność Centrum Zrównoważonego Rozwoju jest także związana z realizacją tzw. trzeciej misji uczelni wpisującej się m.in. w odpowiedzialność za rozwój społeczny i gospodarczy państwa i regionu. Realizacja tego celu znajduje odzwierciedlenie w postaci tzw. wpływu społecznego będącego kryterium III ewaluacji jakości działalności naukowejdodaje prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, Prorektor ds. Innowacji i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.

Zadania Centrum będą realizowane m.in. w ramach realizacji projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych.

18 stycznia Rektor UG powołał dr hab. Sylwię Mrozowską, prof. UG  na stanowisko Dyrektora Centrum.

- W ramach Centrum będziemy rozwijać program stażowy dla studentów i doktorantów, szczególnie tych zainteresowanych zrównoważonym rozwojem i przygotowujących prace dyplomowe w tym obszarze. Ważne by w  Centrum studenci mogli włączyć się w różnorodne działania m.in.  projektowe. We współpracy z innymi jednostkami naszego Uniwersytetu będziemy również prowadzili szkolenia, warsztaty i debaty. W myśl idei Uniwersytetu Otwartego działania te będą skierowane do wszystkich zainteresowanych. W tej chwili przygotowujemy bazę ekspertów oraz raport pokazujący dotychczasowe działania badawcze i dydaktyczne w obszarze zrównoważonego rozwoju realizowane na naszym Uniwersytecie - mówi dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Źródło: informacja Zespołu Prasowego UG

Data publikacji: środa, 20. Styczeń 2021 - 10:27; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: środa, 20. Styczeń 2021 - 10:29; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz