Relacja z inauguracji roku akademickiego na WNS
W środę 5 października 2022 Wydział Nauk Społecznych otworzył nowy rok akademicki. Podczas uroczystej inauguracji Dziekan WNS – dr hab. Michał Harciarek, prof. UG – powitał przybyłych członków społeczności akademickiej, gości oraz studentów. Wyraził przekonanie, że osby rozpoczynające naukę na Wydziale Nauk Społecznych nie mogli dokonać lepszego wyboru. W swoim przemówieniu podkreślił znaczącą pozycję WNS w rankingach kierunków studiów oraz wyraził dumę z kategorii naukowych uzyskanych podczas ostatniej ewaluacji. Wspomniał również o wartościach, które propaguje Wydział Nauk Społecznych, takich jak: tolerancja, otwartość i gotowość do krytycznego myślenia. Przywołując wypowiedź prof. Szymona Malinowskiego („Czasem trzeba iść pod wiatr”) oraz przykład utworu rockowego, zwrócił uwagę, że rolą naukowca często jest odważne głoszenie prawdy i czynienie tego, co wartościowe, nawet jeżeli nie jest to najłatwiejsza droga. „Życzę Państwu, abyście mieli taką siłę, by iść od prąd, ale także by robić to razem. Spartakus był wielką postacią, ale gdyby był sam, nie byłby w stanie przeciwstawić się wielkiemu imperium”. Opus contra natura – to właśnie motto przekazał Dziekan studentom rozpoczynającym naukę na WNS.
W uroczystości uczestniczyła także pani Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju – dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG. Pani Rektor (a zarazem dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju), od lat związana z Instytutem Politologii, wyraziła swoje wzruszenie i dumę z możliwości reprezentowania Wydziału Nauk Społecznych, którego rolą jest między innymi niesienie społecznej i humanistycznej wrażliwości do polityki uczelni. Podziękowała także wszystkim osobom, które wspierały ją w jej dotychczasowych działaniach. Odnosząc się do sytuacji na Uczelni oraz na świecie, stwierdziła, że najważniejszym współczesnym wyzwaniem jest budowanie odporności Wydziału, Uniwersytetu i społeczności na kryzysy. „Na pierwszym miejscu jest człowiek” – podkreśliła Pani Rektor i dodała: „Jesteśmy społecznością, która ma do zaoferowania bardzo dużo. Jesteśmy wydziałem, który ma największy potencjał”. Swoje wystąpienie zakończyła zaproszeniem do współtworzenia projektów i inicjatyw ważnych nie tylko dla uczelni, ale i całej społeczności.
Po wystąpieniu Pani Rektor miało miejsce uroczyste wręczenie przez dyplomów habilitacyjnych i doktorskich, po nim zaś – immatrykulacja studentów I roku, którą poprowadziła pani Prodziekan ds. Studenckich, dra Barbara Kijewska. Następnie wręczono medale i Nagrody Rektora UG.
Ważny komentarz do aktualnych trendów społecznych i politycznych wniósł wykład inauguracyjny pt. Ideał dostojeństwa czy problematyczna użyteczność? Refleksje nad współczesną sytuacją Uniwersytetu, wygłoszony przez prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego. Prof. Obracht-Prondzyński podkreślił w nim zadania uniwersytetu oraz naukowców – szczególnie w sytuacji zewnętrznej presji, czy to politycznej, czy ekonomicznej. Przywołując słowa Kazimierza Twardowskiego przypomniał, że uniwersytet powołany jest do służenia prawdzie naukowej, zaś badania naukowe mogą się rozwijać tylko wtedy, gdy nie są niczym krępowane. Zwrócił uwagę, że mechanizmy biurokratycznego nadzoru nad światem nauki – który ze swej natury jest zmienny, żywiołowy, dynamiczny, funkcjonujący ponad granicami – mogą obrócić się przeciw nauce. Podkreślił, że w nauce powinna działać zasada bezinteresowności: nauka powinna być dla wszystkich, a kluczowym narzędziem jest współpraca. „Musimy budować kulturę społecznego zaangażowania i etycznej odpowiedzialności (…) tworzyć przestrzeń spotkania, dialogu, inspiracji, otwarcia dla wyobraźni”, stwierdził prof. Obracht-Prondzyński.
Profesor wyraził również swój niepokój faktem, że środowiska akademickie (a nawet same dyscypliny naukowe) są coraz częściej dyskredytowane z motywów politycznych lub ideologicznych. Przywołał myśl Stanisława Ossowskiego: naukowiec to taki człowiek, do którego zawodowych obowiązków należy brak posłuszeństwa w myśleniu. Według prof. Obrachta-Prondzyńskiego owo nieposłuszeństwo w myśleniu jest warunkiem wiarygodności pracownika naukowego oraz samego uniwersytetu. Jednym z zadań uczelni jest zaś przeciwstawianie się ignorancji. Jak stwierdził profesor: „Ignorancja zwalnia z ciężaru wiedzy, a brak ciężaru wiedzy zwalnia z poczucia odpowiedzialności (…) Wierzę, że nie zabraknie nam odwagi w akademickim nieposłuszeństwie”.
Przedstawiciel Samorządu Studentów na WNS – pan Piotr Patalas – przedstawił nowym członkom społeczności akademickiej rolę Samorządu Studentów oraz praktyczne wskazówki dotyczące studiowania. Zwrócił uwagę, że studenci WNS tworzą społeczność o wysokiej wrażliwości, ale także zdolną do organizowania się i działania, co było widoczne chociażby podczas akcji „Studenci dla Ukrainy: PomagaMY”. Wskazał kilka miejsc, gdzie studenci mogą szukać pomocy oraz przestrzegł przed wyzwaniami I roku. Wyraził jednak nadzieję, że „będziemy się spotykać jak najczęściej, ale przy okazji organizowanych wydarzeń, a nie kłopotów”.
Uroczystą inaugurację roku akademickiego na Wydziale Nauk Społecznych uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.
Czytaj: Wykład inauguracyjny prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego
Karolina Żuk-Wieczorkiewicz, Biuro Dziekana WNS