Prawa człowieka w dobie sztucznej inteligencji – nowy projekt w ramach działań „Jean Monnet” programu Erasmus+

Liderzy projektu Jean MonnetSystemy sztucznej inteligencji, coraz bardziej obecne w naszej rzeczywistości, mają istotny wpływ na prawa człowieka i prawa podstawowe. W związku z tym Unia Europejska stanęła nie tylko przed koniecznością wprowadzenia przepisów regulujących korzystanie z systemów i technologii SI - dużym wyzwaniem jest także takie kształtowanie polityki i rozwój prawa, które odpowiadałyby aktualnym potrzebom w dynamicznie zmieniających się realiach. Coraz większego znaczenia nabiera również kwestia edukacji w zakresie praw człowieka i praw podstawowych. Odpowiedzią na te potrzeby jest projekt European Union's political statement on Human Rights in the age of Artificial Intelligence (EUPOLISHURaAI)­, który uzyskał finansowanie w ramach działań „Jean Monnet” programu ERASMUS+.

Projekt będzie realizowany przez trzy uczelnie partnerskie w trzech krajach: Portugalii, Polsce i Hiszpanii. W czasie jego trwania przewidziane jest przeprowadzenie kursu dotyczącego praw człowieka w Unii Europejskiej oraz w społeczności międzynarodowej w kontekście ery cyfrowej (kurs obejmuje m. in. zagadnienia prawa, polityki, ekonomii i bezpieczeństwa). Planowane jest również zorganizowanie międzynarodowych konferencji oraz kongresu.

We wszystkich wydarzeniach (kursie, konferencjach i kongresie końcowym) każdy kontekst będzie badany, analizowany i omawiany jako studium przypadków, aby w konsekwencji promować wartość dodaną dla każdego państwa i Unii Europejskiej. - Będziemy na przykład omawiać opcje prawne przyjęte przez każde z uczestniczących w projekcie państw członkowskich, porównywać je między sobą oraz z opcjami przyjętymi przez Unię Europejską - czyli przeprowadzać studium porównawcze pomiędzy tymi państwami - wyjaśnia Dyrektor Instytutu Politologii dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG, kierujący projektem z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego.

Liderem projektu jest portugalski Universytet Fernando Pessoa, a partnerami Uniwersytet Gdański i Uniwersytet w Salamance. - Jesteśmy dumni, zaszczyceni i gotowi kontynuować tę wspaniałą współpracę - napisała w swoich mediach społecznościowych prof. dr Ana Campina z Universytetu Fernando Pessoa, zachęcając do śledzenia kolejnych wieści.

Działania „Jean Monnet” w ramach programu ERASMUS+ wspierają nauczanie, uczenie się, badania naukowe i debaty dotyczące różnych aspektów Unii Europejskiej. Ich celem jest m.in. rozpowszechnianie wiedzy na temat kwestii związanych z integracją Unii Europejskiej. Za ich realizację odpowiada Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA).

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/Zespół Prasowy

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 29. Sierpień 2024 - 13:24; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: czwartek, 29. Sierpień 2024 - 13:35; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny