Zrównoważone przemiany. Aktywne badania i szkolenia w perspektywie miejskiej
"Zrównoważone przemiany. Aktywne badania i szkolenia w perspektywie miejskiej"
To innowacyjny projekt, który stanowi część inicjatywy Nowy Europejski Bauhaus (NEB). Jego celem wspieranie "nowej fali" zmian systemowych poprzez promowanie estetyki, zrównoważonego rozwoju oraz włączenia społecznego.
Projekt STARTUP, będący centralnym elementem tej inicjatywy, skupi się na wdrażaniu kreatywnych rozwiązań dla transformacji miejskich. Inicjatywa ta, oparta na wartościach NEB (takich jak włączenie, zrównoważony rozwój i estetyka) ma na celu wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i fizycznego.
Dzięki współpracy z ekspertami z branży kultury i kreatywnej (już na etapie przygotowania wniosku Uniwersytet Gdański zaprosił do współpracy Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Gdańsk), projekt będzie koncentrować się na ożywianiu lokalnych miejsc poprzez ponowne wykorzystanie budynków i przestrzeni, które mają duże znaczenie kulturowe i społeczne. Ważnym aspektem projektu jest zaangażowanie lokalnych społeczności w proces tworzenia miejsc, które sprzyjają integracji i innowacji społecznej.
Zaplanowane działania obejmują organizację różnorodnych zajęć i warsztatów, które mają na celu rozwój lokalnych społeczności oraz wspieranie dziedzictwa kulturowego. W ten sposób projekt przyczynia się do tworzenia dynamicznych, zrównoważonych i estetycznie wartościowych przestrzeni miejskich.
Całkowite dofinansowanie projektu NEB w ramach konsorcjum wynosi 4 915 442,06 EUR, z czego 313 721,15 EUR przypada na Uniwersytet Gdański (jest to czwarte największe dofinansowanie w konsorcjum). Koordynatorem jest Uniwersytet Sapenza w Rzymie, a w skład konsorcjum wchodzi 17 partnerów z Włoch, Szwecji, Polski, Francji, Słowacji, Niemiec, Hiszpanii i Belgii.
Kierownikiem projektu po stronie UG jest dr hab. Mariusz Czepczyński, prof. UG z Zakładu Studiów Przestrzennych Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Społecznych.
tekst: mgr Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Zespół Prasowy UG