Studia podyplomowe „Stosowana Analiza Zachowania: terapia spektrum zaburzeń autystycznych” docenione przez International Behavior Analysis Organization (IBAO)

International Behavior Analysis Organization (IBAO) to międzynarodowa organizacja, która została stworzona, by zapewnić wysokie standardy instytucji działających w dziedzinie analizy zachowania na całym świecie. Teraz IBAO doceniło studia podyplomowe prowadzone przez Uniwersytet Gdański we współpracy z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD).

Stosowana Analiza Zachowania (SAZ) to podejście naukowe, które umożliwia rozumienie i modyfikowanie zachowań. Zastosowanie tego modelu przynosi (według licznych badań) najlepsze i najszybsze efekty w terapii zaburzeń rozwoju dziecka, a także w terapii spektrum autyzmu. By zostać certyfikowanym terapeutą (uzyskać Certyfikat Analityka Zachowania - CAZ) niezbędne jest spełnienie trzech warunków:

• ukończenie kwalifikacyjnych studiów podyplomowych z zakresu SAZ;
  • odbycie szkolenia praktycznego i superwizji;
  • zdanie egzaminu kwalifikacyjnego.

Studia podyplomowe „Stosowana Analiza Zachowania: terapia spektrum zaburzeń autystycznych”, prowadzone przez Uniwersytet Gdański oraz Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka, dają bazę nie tylko do uzyskania polskiego Certyfikatu Analityka Zachowania. International Behavior Analysis Organization (IBAO) zatwierdziła je również jako pełną podstawę teoretyczną niezbędną do ubiegania się o przyznanie międzynarodowego certyfikatu: International Behavior Analyst (IBA). Zgodnie z decyzją IBAO, oba certyfikaty (CAZ i IBA) zostały uznane za równoważne, co otwiera nowe możliwości dla terapeutów: osoby, które zdobyły CAZ, mogą się ubiegać o otrzymanie IBA bez konieczności ukończenia dodatkowych studiów czy odbywania dodatkowych staży praktycznych i superwizji.

Certyfikaty przyznawane przez IBAO stanowią gwarancję etycznego podejścia terapeutycznego. Ich celem jest także zapewnienie ochrony konsumentów oraz utrzymanie odpowiednich standardów edukacyjnych w zakresie Stosowanej Analizy Zachowania na całym świecie.

Prof. dr hab. Małgorzata Lipowska i dr Anna Budzińska (pełniące funkcje kierownicze studiów podyplomowych „Stosowana Analiza Zachowania: terapia spektrum zaburzeń autystycznych”) - są członkiniami Professional Advisory Board IBAO. Studia podyplomowe z zakresu SAZ prowadzą na Uniwersytecie Gdańskim od 2016 r.

Logo IBAO

Logo CAZ

Opracowanie: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/Zespół Prasowy UG

Data publikacji: piątek, 12. Lipiec 2024 - 18:10; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch Ostatnia zmiana: piątek, 12. Lipiec 2024 - 18:10; osoba wprowadzająca: Natalia Miloch