PSYCHO-TEMATY 2024: SPOTKANIA EDUKACYJNE DLA MŁODZIEŻY

Ponad 200 uczniów i uczennic z siedmiu szkół średnich z województwa pomorskiego uczestniczyło w trzeciej edycji wydarzenia PSYCHO-TEMATY 2024. Tegoroczna edycja odbyła się 6 czerwca 2024 r. na Wydziale Nauk Społecznych UG pod hasłem "W poszukiwaniu antidotum na cyfrową dezinformację".

Wydarzenie rozpoczął wykład psychologa dra Marcina Szulca, prof. UG pt. "Fake news i teorie spiskowe - jak nie dać się cyfrowej manipulacji". Podczas wystąpienia prof. Szulc przedstawił przyczyny i konsekwencje rozprzestrzeniania się różnych form dezinformacji, podkreślając istotną rolę krytycznego myślenia i edukacji medialnej w ich zwalczaniu. Żywiołowy sposób prowadzenia wykładu wraz z prezentacją uzupełnioną memami ilustrującymi zjawisko przyczyniły się do bardzo dobrego odbioru przez uczestników, którzy angażowali się w dyskusję z profesorem nawet podczas przerw.

Kolejnym punktem spotkania był panel dyskusyjny prowadzony przez dr Magdalenę Iwanowską, w którym uczestniczyli również dr Marcin Szulc, prof. UG (Instytut Psychologii WNS UG), dr Grzegorz Stunża (Instytut Pedagogiki WNS UG), edukator medialny, prezes Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej oraz mgr Katarzyna Raca (Katedra Statystyki WZ UG), badaczka zajmująca się stosowaniem metod statystycznych w identyfikacji fake newsów. Paneliści i panelistki rozmawiali o roli użytkowników internetu i właścicieli mediów w zwalczaniu dezinformacji, edukacji przeciwko dezinformacji w szkołach oraz kształtowaniu kompetencji społecznych w celu obrony przed manipulacją.

Po przerwie uczniowie i uczennice wzięli udział w warsztatach kompetencji społecznych, prowadzonych przez studentki i studentów starszych lat psychologii, w tym studentki z koła naukowego Brevi manu. Warsztaty poświęcone były m.in. umiejętnemu korzystaniu z technologii, asertywności, kreatywności i radzeniu sobie ze stresem.

Wydarzenie organizowane jest przez dr Paulinę Pawlicką i dr Aleksandrę Lewandowską-Walter pod patronatem dyrekcji Instytutu Psychologii UG.

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 12. Czerwiec 2024 - 09:39; osoba wprowadzająca: Monika Wielgórska Ostatnia zmiana: czwartek, 13. Czerwiec 2024 - 07:51; osoba wprowadzająca: Monika Wielgórska