Weź udział w Weryfikatonie! Sprawdzaj informacje przed wyborami samorządowymi

Baner Weryfikatonu / Demagog

Czy lokalni politycy mówią prawdę? Czy realizują swoje obietnice? Sprawdzimy to już 23–24 marca podczas Weryfikatonu, czyli naszego przedwyborczego maratonu weryfikowania faktów, do którego zapraszamy dziennikarzy z redakcji ogólnopolskich i lokalnych. Weryfikaton organizujemy we współpracy z Google News Initiative, żeby jeszcze skuteczniej walczyć z dezinformacją.

Weź udział w Weryfikatonie

Zbliżają się wybory samorządowe w Polsce. 7 kwietnia wybierzemy radnych gmin, powiatów, sejmików województw, wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Przed tym dniem chcemy sprawdzić jak największą liczbę wypowiedzi kandydatów startujących w wyborach. Organizujemy maraton połączony z rywalizacją – Weryfikaton, czyli wydarzenie, które ma na celu promowanie idei fact-checkingu, przeciwdziałania dezinformacji oraz dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji. To szczególnie ważne w okresie przedwyborczym.

Kto może wziąć udział i co można wygrać?

Zgłaszać mogą się zespoły dziennikarzy z redakcji ogólnopolskich i lokalnych, fact-checkerzy, aktywiści i działacze społeczni, pracujący w redakcjach lub prowadzący portale internetowe, oraz studenci dziennikarstwa i kierunków pokrewnych. Każdy zespół powinien liczyć od 2 do 5 osób.

Nie masz grupy, która chciałaby wziąć udział razem z tobą? Możesz zgłosić się samodzielnie, a my dobierzemy ci zespół. Podczas wydarzenia organizowane będą warsztaty w formie flash talk, opieka mentorów i mentorek oraz niezbędna pomoc. Zapraszamy również studentów dziennikarstwa i pokrewnych kierunków, którzy zdobyli już pierwsze doświadczenie w pisaniu artykułów. Dla zwycięzców przygotowaliśmy nagrody finansowe. Zwycięska grupa otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł, drugie miejsce 7,5 tys. zł, a trzeci zespół, który uplasuje się na podium, dostanie 5 tys. zł.

Jak będzie wyglądać Weryfikaton?

Wydarzenie opiera się na formule hackathonu, podzielonego na trzy etapy. Podczas pracy w grupach uczestnicy podejmą się rozwiązania konkretnego problemu – w tym przypadku weryfikacji informacji. W pierwszej części zespoły przeprowadzą monitoring sieci w celu odszukania treści do sprawdzenia. Na kolejnym etapie grupy będą analizować wypowiedzi poszczególnych kandydatów, jednocześnie pogłębiając wiedzę z zakresu fact-checkingu.

Zależy nam na zwiększaniu dostępu do wiarygodnych informacji przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi, dlatego w końcowej części zadaniem uczestników będzie przygotowanie jak największej liczby jakościowych treści, które zostaną zweryfikowane przez fact-checkerów. Zespoły będą opracowywać przykłady konkretnych działań, np. gotowe artykuły, a także posty do mediów społecznościowych, wraz z planem ich promocji.

Sprawdzaj z nami

Jeśli chcesz weryfikować wypowiedzi polityków razem z nami, nie zwlekaj – wyślij zgłoszenie przez formularz do 13 marca 2024 roku.

Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w Warszawie w dniach 23 i 24 marca 2024 roku. Dla uczestników zapewniamy nocleg oraz wyżywienie na czas trwania Weryfikatonu, a udział w nim jest całkowicie bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, do wspólnego weryfikowania wypowiedzi polityków możemy zaprosić maksymalnie 50 uczestników. Udział w wydarzeniu jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich.

Zgłoś się już teraz! Czytaj więcej na: https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/wez-udzial-w-weryfikatonie-sprawdzaj-informacje-przed-wyborami-samorzadowymi/

Data publikacji: poniedziałek, 11. Marzec 2024 - 20:10; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak Ostatnia zmiana: poniedziałek, 11. Marzec 2024 - 20:16; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak