Relacja z panelu dyskusyjnego "Polsko-ukraińskie relacje po 24 lutego 2022"

26 lutego na Wydziale Nauk Społecznych odbył się panel dyskusyjny poświęcony relacjom polsko-ukraińskim po 24.02.22. Organizatorami panelu byli profesorowie Arkadiusz Modrzejewski, dyrektor Instytutu Politologii oraz Aleksander Kuczabski, pełnomocnik Rektora UG ds. ukraińskich, pracownik Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. Wydarzenie to wpisywało się w gdańskie obchody rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Honorowym gościem była Pani Ołeksandra Matviichuk, która w 2022 r. w imieniu swojej organizacji Centrum Wolności Obywatelskich odebrała Pokojową Nagrodę Nobla. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na ukraińskie ofiary wśród ludności cywilnej. Oprócz Noblistki w panelu uczestniczyli także dyplomaci, politycy i urzędnicy miejscy z obu krajów. W panelu usłyszeliśmy też głos studentów, którzy zaangażowali się w pomoc Ukrainie i ukraińskim uchodźcom. W panelu wzięła udział Marcelina Wilczewska, inicjatorka akcji Studenci dla Ukrainy. Dyrektor Instytutu Politologii, również uczestnik panelu, stwierdził:

Naszym moralnym obowiązkiem jest pamiętać i być gotowym do niesienia pomocy. Podstawą moralności nie jest czcze współczucie, ale współodczuwanie, które pcha nas do działania. Współodczuwanie to wyjście poza sferę swojego komfortu, by doświadczyć także dramatu drugiego człowieka, jego lęku, gniewu, traumy, by przez chwilę spojrzeć jego oczami. Wtedy zmieni nam się perspektywa. Ukraina przestanie być nazwą państwa czy hasłem, a stanie się spersonalizowana. A tragedia Ukrainy stanie się tragedią Walentyny, Ołeksandry, Jurija, Artioma czy Mykoły.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałem "Panoramy".
 

 

 

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 27. luty 2024 - 12:23; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: wtorek, 27. luty 2024 - 13:21; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz