• dr hab. Łucja Bieleninik, prof. UG z publikacją w JAMA Network Open, czasopiśmie o impact factor 13.8.

Effect of Music Therapy on Parent-Infant Bonding Among Infants Born PretermA Randomized Clinical Trial - to tytuł artykułu, który ukazał się w JAMA Network Open (IF = 13.8). Jest on sukcesem - miedzy innymi - naukowczyni z WNS.

Publikacja została przygotowana przez międzynarodowy zespół 23 badaczy m. in. z Norwegii, Izraela, Argentyny, Kolumbii i Polski w ramach projektu LongSTEP, do którego należy dr hab.  Łucja Bieleninik, prof. UG z Instytutu Psychologii.

Odkrycia naukowców wskazały m.in., że w tym randomizowanym badaniu klinicznym muzykoterapia nie miała statystycznie istotnego wpływu na więź emocjonalną między matkami a wcześniakami w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dzieci, ale była bezpieczną i dobrze przyjętą przez rodziców formą interwencji. W badaniu tylko 13% matek zgłosiło na początku badania trudności w więzi emocjonalnej z hospitalizowanymi dziećmi przedwcześnie urodzonymi. Ustalenia badaczy są spójne z badaniami sugerującymi, że matki wcześniaków mogą wykazywać taką samą lub lepszą więź emocjonalną w porównaniu z matkami niemowląt donoszonych w sytuacji współtowarzyszenia dziecku w trakcie hospitalizacji.

Więcej informacji

Dr hab. Łucja Bieleninik, prof. UG pracuje w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Zdrowia w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorką m.in. monografii „Dzieci urodzone przedwcześnie w percepcji matek” i współredaktorką książki „Muzykoterapia dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodzin oraz ponad 40 publikacji naukowych (suma IF dla wszystkich publikacji ponad 160 punktów). Była zaangażowana w dwa międzynarodowe projekty dotyczące oceny skuteczności muzykoterapii u dzieci z autyzmem – TIME-A (2012-2018, finansowanie RCN 12 MLN NOK) oraz muzykoterapii u wcześniaków i ich rodziców - LongSTEP (2018-2022, finansowanie RCN 18 MLN NOK). Aktualnie zaangażowana jest w Sounding Relation projekt (2023-2027, finansowanie RCN 12 MLN NOK), który ma na celu wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących tego, w jaki sposób muzyka może przyczynić się do lepszej opieki nad rodzicami i wcześniakami w rożnych krajach. Laureatka m.in. Nagrody Prezesa PAN im. Andrzeja Malewskiego, Nagrody Oddziału PAN w Gdańsku dla młodych naukowców, Nagrody Teofrasta oraz stypendystką MNiSW dla młodych naukowców.  

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 13. luty 2024 - 14:18; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: wtorek, 13. luty 2024 - 14:18; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz