Relacja ze spotkania z kandydatem na Rektora UG na kadencję 2024-2028

W poniedziałek 8 stycznia 2024 odbyło się spotkanie kandydata na Rektora UG na kadencję 2024-2028 – JM Rektora UG, prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego – ze społecznością akademicką Wydziału Nauk Społecznych. Spotkanie poprowadził Dziekan Wydziału Nauk Społecznych – prof. dr hab. Michał Harciarek.

Pan Rektor zaczął od przedstawienia osiągnięć swojej dotychczasowej kadencji oraz wskazania zmian, jakie – pomimo często niesprzyjających okoliczności – zaszły w tym czasie na Uniwersytecie Gdańskim, nie tylko dzięki zaangażowaniu władz rektorskich, ale i całej społeczności akademickiej. Wśród zmian, które pozytywnie wpłynęły na wizerunek i konkurencyjność Uniwersytetu Gdańskiego pośród polskich i europejskich ośrodków akademickich, były: modernizacja uczelni, zwiększenie uczelnianych programów wsparcia badań naukowych, stworzenie możliwości realizacji ścieżek kariery przez nauczycieli akademickich (badawczo-dydaktycznej i dydaktycznej), a także rozwój umiędzynarodowienia uczelni, m. in. poprzez zwiększenie mobilności pracowników i studentów oraz tworzenie nowych, anglojęzycznych kierunków studiów.

Wśród  planów rozwoju i dalszego funkcjonowania uczelni na lata 2024-2028 Pan Rektor wymienił dążenie do poprawy budżetu uczelni (w tym wynagrodzeń), a także kontynuowanie i rozwój programów, których celem jest wsparcie badań naukowych i działalności publikacyjnej, a także skuteczne pozyskiwanie grantów. Ważnym punktem nowej kadencji ma być także rozwój działalności dydaktycznej uczelni oraz podnoszenie jej jakości. Ostatnim z obszarów, na które zwrócił uwagę kandydat podczas swojego wystąpienia, był rozwój i zacieśnianie współpracy międzyuczelnianej – zarówno lokalnej w ramach Uczelni Fahrenheita, jak i międzynarodowej – między uczelniami Sea-EU. Zdaniem Pana Rektora, pracownicy UG wciąż nie korzystają z pełni możliwości, jakie daje uczestnictwo naszej uczelni w „sojuszu” (alliance) uczelni zrzeszonych w Sea-EU.

Po zakończeniu prezentacji prof. Stepnowskiego Dziekan WNS – prof. Michał Harciarek – zaprosił obecnych do zadawania pytań. Kandydata na Rektora UG na kadencję 2024-2028 zapytano o kwestie związane z dalszą pomocą obywatelom Ukrainy (w tym o współpracę z uczelniami i naukowcami z tego kraju). Poruszono także zagadnienia związane ze ścieżkami kariery nauczycieli akademickich (dydaktyczną i badawczo-dydaktyczną): w tym o możliwości zmniejszenia pensum, by umożliwić nadmiernie obciążonym pracownikom większe zaangażowanie się w inne obszary działań, a także o szanse na wznowienie uniwersyteckiego programu „małych grantów” dla osób, których dorobek nie pozwala jeszcze na aplikowanie w większych konkursach. Troską studentów, w których imieniu zadała pytania pani Prodziekan ds. Studenckich, dra Barbara Kijewska, było zwiększenie liczby miejsc w akademikach.

Na większość pytań Pan Rektor odpowiedział w duchu optymistycznym. Przedstawił aktualne prowadzone działania dotyczące poruszonych tematów (m. in. w zakresie pomocy Ukrainie, przygotowywania zasad kolejnego programu „małych grantów” czy planów związanych z remontem jednego z akademików). Duże nadzieje prof. Stepnowski wiąże także z nowym ministrem nauki. Zwrócił jednak uwagę, że wiele zmian na UG wiąże się z działaniami „na żywym organizmie” i nie ma możliwości wdrożyć ich w krótkim okresie czasu. Na przykład w celu wypracowania satysfakcjonującego modelu dwóch ścieżek kariery akademickiej niezbędne jest obudowanie ścieżki dydaktycznej większym prestiżem – oraz analogicznymi programami wsparcia jak w przypadku ścieżki badawczej.

Po zakończeniu sesji pytań i odpowiedzi prof. Harciarek podziękował Panu Rektorowi, który stwierdził, że zawsze z przyjemnością gości na Wydziale Nauk Społecznych.

 

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz - Biuro Dziekana WNS

 

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 10. Styczeń 2024 - 09:19; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: środa, 10. Styczeń 2024 - 09:47; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz