Zaproszenie na konferencję "Rewolucja cyfrowa i sztuczna inteligencja jako wyzwania dla współczesnych społeczeństw"

Wydział Zarządzania i Transportu Katedra Nauk Ekonomicznych i Społecznych Wydział Humanistyczno-Społeczny Katedra Polonistyki Uniwersytet Bielsko-Bialski wraz ze współorganizatorami zapraszają na międzynarodową konferencję naukową pt. "Rewolucja cyfrowa i sztuczna inteligencja jako wyzwania dla współczesnych społeczeństw".

Termin konferencji: 17 listopada 2023 r.

Miejsce konferencji: Platforma MS TEAMS, formuła online

Adres organizatora: Uniwersytet Bielsko-Bialski, 43-309 Bielsko-Biała, ul. Willowa 2

Języki konferencji: polski, angielski, ukraiński

Rozwój nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych i związany z nim dynamiczny proces cyfryzacji społeczeństwa niesie ze sobą zarówno szanse jak i zagrożenia. Z jednej strony umożliwia przekraczanie dotychczasowych granic, oferuje narzędzia ułatwiające codzienne funkcjonowanie i rozwój niemal wszystkich dziedzin nauki oraz gałęzi gospodarki. Z drugiej wywołuje szereg obaw i dylematów związanych z gromadzeniem i analizą danych przez SI, jak też ingerowaniem firm i instytucji w najbardziej prywatne obszary życia jednostek, grup i całych społeczności.

Jednym z fenomenów społeczeństwa informacyjnego staje się sztuczna inteligencja. Jest ona wykorzystywana (pod postacią różnego typu algorytmów), w wielu obszarach życia społecznego, kulturalnego, medialnego, ekonomicznego i politycznego. Dlatego kwestie jakie staną się tematem rozważań podjętych w ramach konferencji dotyczyć będą między innymi: wpływu SI na organizacje społeczne i zarządzanie zasobami ludzkimi; wykorzystania SI w usługach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i innych dziedzinach życia społecznego; społecznych konsekwencji automatyzacji w pracy; roli SI w polityce, w tym w procesach wyborczych, analizie opinii publicznej i kampaniach politycznych; wykorzystania SI w nauczaniu i uczeniu się; dostępności i równości w edukacji w kontekście technologicznych nierówności; wykorzystania sztucznej inteligencji w tworzeniu i interpretacji dzieł sztuki, w muzyce, literaturze, filmie i sztuce wizualnej, a także zastosowania AI w sektorze medialnym.

Organizatorzy zapraszają do zgłaszania referatów poruszających kwestie dotyczące wpływu rewolucji cyfrowej i sztucznej inteligencji na współczesne społeczeństwa. Zaplanowane sesje tematyczne obejmują, takie tematy jak:

• zastosowania sztucznej inteligencji w różnych obszarach życia społecznego, kulturalnego, politycznego i gospodarczego,
  • sztuczna inteligencja w sektorze medialnym,
  • wykorzystanie sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii w edukacji,
  • rynek pracy a sztuczna inteligencja,
  • rola nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji we współczesnych kryzysach wojennych, gospodarczych, ekonomicznych, klimatycznych i humanitarnych,
  • szanse i zagrożenia jakie niesie ze sobą rozwój nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji,
  • wyzwania etyczne związane z rewolucją cyfrową i sztuczną inteligencją.

Zgłoszenia należy przesłać za pomocą formularza do 07.11.2023. O akceptacji lub odrzuceniu zgłoszenia Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego powiadomi drogą mailową najpóźniej do dnia 08.11.2023 r. Konferencja ma formułę online, odbędzie się na platformie MS TEAMS.

Więcej informacji można znaleźć w zaproszeniu (załącznik) oraz na stronie: https://konferencjamedia.ubb.edu.pl/

Załącznik Rozmiar
zaproszenie-na-konferencje-2023.pdf 198.36 KB

Data publikacji: poniedziałek, 23. Październik 2023 - 20:13; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak Ostatnia zmiana: poniedziałek, 23. Październik 2023 - 20:14; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak