Relacja z inauguracji roku akademickiego na Wydziale Nauk Społecznych
W dniu 5 października 2023 odbyła się inauguracja roku akademickiego na Wydziale Nauk Społecznych. Wśród gości byli m. in. wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – Bogdan Borusewicz, prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego – prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski, Rektor ATENEUM Akademii Nauk Stosowanych – prof. dr hab. Waldemar Tłokiński oraz Dziekan Wydziału Psychologii w Sopocie – dr hab. Romana Kadzikowsa-Wrzosek, prof. Uniwersytetu SWPS.
Po otwarciu uroczystości przez Dziekana Wydziału Nauk Społecznych – prof. dr hab. Michała Harciarka – przemówienie wygłosił JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego – prof. dr hab. Piotr Stepnowski, który odniósł się do perspektywy całej uczelni, jej wyzwań i strategii. „Kolejny rok akademicki witamy z nadzieją i wiarą”, stwierdził JM Rektor, po czym przedstawił podsumowanie ostatnich trzech lat działalności Uniwersytetu. Zwrócił uwagę na rosnącą pozycję UG w rankingach, co -według słów rektora – jest także zasługą wydziałów, w tym Wydziału Nauk Społecznych. Zwrócił m. in. uwagę na otwarcie nowego kierunku anglojęzycznego oraz bardzo dobre wyniki publikacyjne pracowników WNS, w tym 6 wysoko punktowanych książek. Jako sukces widoczności naukowej Wydziału przedstawił fakt uzyskania przez 2 czasopisma psychologiczne WNS wskaźników Impact Factor. Przyznane dyscyplinom WNS trzy. kategorie A stanowią zarówno wyróżnienie, jak i wyzwanie na przyszłość.
Oprócz nauki JM Rektor poruszył tematy innych wyzwań stojących przed uniwersytetem: współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, ekologicznym (projekt „Zielony Uniwersytet”), ekonomicznym (zabieganie o lepsze warunki płacowe dla pracowników), oraz potrzebę dyskusji nad ofertą dydaktyczną.
Zwracając się do studentów, JM Rektor podkreślił, że podjęcie studiów na WNS to ogromne wyzwanie, a Uniwersytet Gdański zawsze będzie ich domem.
Wystąpienie Dziekana Wydziału Nauk Społecznych, prof. dr hab. Michała Harciarka, koncentrowało się wokół osiągnięć Wydziału oraz zmian, jakie zostały wprowadzone w minionym roku akademickim. Niektóre z tych zmian – według słów pana dziekana – stały się inspiracją dla innych wydziałów. Przykładem może być ozdobna ściana zaraz za głównym wejściem do budynku, witająca osoby przybywające na WNS w 37 językach.
Jednym z najważniejszych usprawnień z punktu widzenia studentów była reorganizacja dziekanatu, który dawniej był rozproszony. Nowy dziekanat został w całości przeniesiony do skrzydła D (byłej siedziby Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego), co umożliwia studento kompleksowe załatwianie spraw w jednym miejscu.
Z myślą o studentach powstała także strefa chillout, będąca efektem realizacji zwycięskiego projektu zgłoszonego w ramach Akademickiego Budżetu Obywatelskiego. Przyjazne miejsce do odpoczynku i nauki zostało udostępnione we wnęce holu na poziomie 300.
Wśród innych inicjatyw dziekan wymienił także wprowadzenie paczkomatów zasilanych energią słoneczną oraz uruchomienie na terenie WNS nowej restauracji, która ma zostać uruchomiona wkrótce. Wspomniał również o utworzeniu w przestrzeni Wydziału (w holu na poziomie 300) galerii 301 PhotoMedia+.
Przechodząc do części poświęconej osiągnięciom naukowym WNS, prof. Harciarek pogratulował osobom zaangażowanym w rozwój naukowy periodyków naukowych, które w minionym roku akademickim uzyskały współczynnik wpływy, czyli Impact Factor: prof. Marioli Bidzan (redaktorce naczelnej Health Psychology Report) oraz prof. Beacie Pastwie-Wojciechowskiej (redaktorce naczelnej Current Issues in Personality Psychology). Podkreślił, że WNS jest miejscem organizacji licznych konferencji, gromadzących gości z całego świata – przykładem może być choćby zorganizowany w dniach 29 września – 1 października 2023 na WNS odbywał się Międzynarodowy Kongres Montessori Europe. Pracownicy WNS zdobywają granty NCN oraz europejskie. W programie „małych grantów” UG (UGrants, realizowanych w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelnia Badawcza – IDUB – w Uniwersytecie Gdańskim) wnioski projektowe złożyło aż 61 osób, spośród których 15 uzyskało finansowanie.
Dziekan podkreślił znaczenie zaangażowania pracowników WNS z różnych dyscyplin w sukcesy Wydziału. Powiedział także o szerokiej ofercie studiów podyplomowych, umożliwiających Wydziałowi pozyskiwanie funduszy, które mogą być przeznaczone między innymi na w celach badawczych. Wspomniał również o licznych kołach naukowych i organizacjach studenckich oraz podkreślił rozwój współpracy narodowej, jaki miał miejsce w ostatnich trzech latach, znajdujący potwierdzenie we wrastającej liczbie studentów korzystających z wymiany w ramach programu ERASMUS+.
Na zakończenie swojego wystąpienia prof. Harciarek odniósł się do zbliżających się wyborów parlamentarnych. „Nie ma nauki bez wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i umiłowania praw” – stwierdził i zachęcił obecnych do odpowiedzialnego skorzystania z wolności i udziału w wyborach – jak również do poznania technik wpływu społecznego (badanych przez psychologię społeczną), jakie bywają stosowane podczas kampanii wyborczej.
W dalszej części uroczystości, po przemówieniu pana Piotra Patalasa – wiceprzewodniczącego Parlamentu Studentów ds. komunikacji – miała miejsce immatrykulacja studentów I roku, poprowadzona przez dr Barbarę Kijewską – Prodziekan ds. Studenckich. Po wykonaniu przez Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego utworu „Gaudeamus igitur” nastąpiło wręczenie przez Rektora UG okolicznościowych dyplomów prof. Małgorzacie lipowskiej oraz prof. Michałowi Harciarkowi z okazji uzyskania przez nich tytułów naukowych profesora. Kolejnym punktem uroczystości były promocje habilitacyjne i doktorskie.
Uroczystym momentem było wręczenie medali Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagród Rektora UG. W pierwszej kolejności zostali uhonorowani nauczyciele akademiccy, następnie zaś – pracownicy administracyjni WNS.
Miłą niespodzianką był zapowiedziany przez dziekana mini koncert Grzegorza Skawińskiego – absolwenta pedagogiki na Wydziale Nauk Spłecznych.
Ostatnim punktem uroczystości był wykład prof. Mariusza Czepczyńskiego pt. „Geografie relacji i przestrzenie społeczne. Wyzwania współczesnych nauk o przestrzeni”. Po zakończeniu inauguracji i oficjalnym otwarciu roku akademickiego dziekan zaprosi gości na poczęstunek przygotowany przez firmę, która będzie zarządzała nową restauracją na WNS.
Karolina Żuk-Wieczorkiewicz
Zdjęcia: fot. Karol Stańczak