Relacja z konferencji Praktyczna Psychologia Sportu 19-20 maja 2023

W dniach 19-20 maja 2023 roku w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Praktyczna Psychologia Sportu. Mistrzostwo w Sporcie i na Scenie”. Jej organizatorem był Zakład Psychologii AWF Kraków oraz Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Instytut Psychologii UG w komitecie naukowym reprezentowali: dr hab. Franciszek Makurat, prof. UG, oraz dr Dagmara Budnik- Przybylska. Wśród pracowników Instytutu w komitecie organizacyjnym byli: dr Dagmara Budnik- Przybylska, dr Jacek Przybylski oraz dr Piotr Dąbrowski.

Konferencja stała się miejscem spotkania dwóch środowisk – sportowego i artystycznego; z pozoru różniących się, ale zarazem mających wiele wspólnego – dążenie do mistrzostwa, wieloletnia praca (treningi – ćwiczenia), konkurencyjność, rywalizacja, ocena społeczna, trema. O tych podobieństwach opowiadali wybitni psychologowie, artyści, sportowcy, trenerzy z kraju i zagranicy.Swoje wykłady dotyczące psychologii sportu wygłosili prof. Jan Blecharz, prof. Aleksandra Łuszczyńska, prof. Gershon Tenenbaum, prof. Rich Gordin, prof. Artur Poczwardowski). Z kolei o przygotowaniu do występu czy jego psychologicznych aspektach opowiadali prof. Hubert Rutkowski, prof. Agata Szymczewska, prof. Anna Dębowska-Jaroszek.Bezcennym punktem Konferencji „Mistrzostwo w Sporcie i na Scenie” były panele dyskusyjne: 19 maja „Trenerzy i Twórcy” (Henryk Olszewski, Michał Probierz, Thomas Thurnbichler, prof. Hubert Rutkowski, Krzysztof Materna) oraz 20 maja „Sportowcy i wykonawcy sceniczni” (Adrianna Sułek, Renata Mauer-Różańska, Mariusz Wlazły, prof. Anna Dębowska-Jaroszek, prof. Agata Szymczewska, Kamila Pieńkos, Zuzanna Pietrzak, Tomasz Ritter). Panele spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem uczestników.Konferencji towarzyszyły także cztery sesje tematyczne, sesja plakatowa oraz cztery warsztaty. Ich autorami byli: Jan Blecharz, Dariusz Nowicki, Anna Ussorowska-Krokosz, Daniel Krokosz, Kinga Legieta, Kamil Damentka, Magdalena Jochimek, Katarzyna Anna Małachowska, Beata Mieńkowska.

Prawdziwą artystyczną ucztą dla uczestników Konferencji był przepiękny koncert na fortepian i skrzypce, który odbył się w zabytkowych murach Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas koncertu publiczności zaprezentowali się wirtuozi skrzypiec i fortepianu: Agata Szymczewska, Anna Dębowska-Jaroszek, Hubert Rutkowski, Zuzanna Pietrzak, Tomasz Ritter. Dodatkową atrakcję stanowił przejazd na koncert zabytkowymi autobusami.

Spotkania tego typu środowisk, wymiany myśli, wyników badań naukowych czy doświadczeń praktycznych pomiędzy światem sportu a światem artystycznym w takiej formie jeszcze nie było. Do tego udział czołowych postaci świata sportu, muzyki, teatru i psychologii stanowił wartość samą w sobie. Wszystko to pozwoliło spojrzeć na człowieka dążącego do mistrzostwa z różnych perspektyw wzbogacając wiedzę jak i doświadczenie uczestników. Konferencja „Mistrzostwo w Sporcie i na Scenie”, w ocenie uczestników i obserwatorów, odniosła sukces.

W celu zapoznania się ze wszystkimi zdjęciami wykonanymi podczas Konferencji zapraszamy na stronę internetową AWF Kraków, zakładka Galeria:

LINK DO GALERII

Komitet Organizacyjny

Data publikacji: piątek, 2. Czerwiec 2023 - 13:46; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: piątek, 2. Czerwiec 2023 - 13:47; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz