Spotkanie z pracownikami David Yellin Academic College of Educadion, Jerusalem, Izrael 12-16 lutego

Wizyta pracowniczek David Yellin Academic College of Educadion rozpoczęła się 12 lutego 2023. W tym dniu zostały one uroczyście powitane przez zespół dziekański i pracowników Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych, a także przez pracowniczki International Office.

W poniedziałek 13.02 delegacja gości z Izraela w odbyła wizytę w International Office w  Rektoracie UG. Podczas spotkania nastąpiła prezentacja biura oraz Uniwersytetu. W przerwie, Panie miały także możliwość zwiedzenia Muzeum Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji.

W dniu 14 lutego 2023 r. w Instytucie Pedagogiki odbyło się spotkanie dotyczące możliwości współpracy naukowej i dydaktycznej z David Yellin Academic College of Educadion, Jerusalem, Izrael. W spotkaniu ze strony Instytutu Pedagogiki uczestniczyli: dr Paweł Śpica, dr hab. Justyna Siemionow, prof. UG, dr hab. Małgorzata Cackowska, prof. UG, dr hab. Jolanta Rzeźnicka-Krupa, prof. UG oraz dr Małgorzata Karczmarzyk. Pracownicy IP zaprezentowali swoje pola badawcze, częściowo zbieżne z obszarami badań naszych Gości z Izraela. Obydwie strony – UG oraz DYAC – są bardzo zainteresowane nawiązaniem współpracy w kilku obszarach. Pierwszy z nich to wspólne publikacje naukowe w czasopismach w obiegu międzynarodowym; drugi – projekty badawcze, także wdrożeniowo-badawcze (Erasmus); trzeci – zajęcia, programy oraz kursy dla studentów (wymiana akademicka).

Przedstawicielki David Yellin Academic College of Educadion są zainteresowane procesem kształcenia nauczycieli w Polsce (szczególnie na UG). W Izraelu jest to aktualnie bardzo ważny problem z uwagi na głęboki kryzys w zawodzie nauczyciela na każdym szczeblu edukacji. Dr Paweł Śpica przedstawił założenia i cele funkcjonowania Centrum Kształcenia Nauczycieli w UG, które działa pod kierownictwem dr Grażyny Szyling. Spotkanie zakończyło się wspólną deklaracją o nawiązaniu współpracy między naszymi ośrodkami akademickimi. Pierwszym krokiem będzie zbudowanie sieci badawczej, tzn. skontaktowanie ze sobą osób o zbliżonych zainteresowaniach badawczych, tak aby mogły podjąć dalszą współpracę. Dyrektor IP Justyna Siemionow zapewniła Gości z DYAC o gotowości Instytutu Pedagogiki do szerokiej aktywności badawczej w obszarze edukacji.

Ostatnim punktem programu wizyty (w dniach 14 oraz 15 lutego) były  warsztaty z komunikacji międzykulturowej z elementami integracyjnymi, które na Wydziale nauk Społecznych poprowadziła socjolożka – mgr Magdalenę Herzberg-Kurasz. W trakcie warsztatu uczestniczki poznały charakterystykę komunikacji międzykulturowej oraz dyskutowały o sposobach na pokonywanie barier komunikacyjnych wynikających z różnic międzykulturowych.
Mamy nadzieję, że wizyta gości z David Yellin Academic College of Educadion pozwoli na nawiązanie owocnej współpracy badawczej między naszymi uczelniami.

W przygotowanie wizyty były zaangażowane pracowniczki International Office: Ewa Chmurzyńska, Natalia Fiertek oraz Katarzyna Flis.

Data publikacji: poniedziałek, 6. Marzec 2023 - 14:26; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: środa, 8. Marzec 2023 - 11:37; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz