Otwarcie galerii 301 Photomedia+ oraz wernizaż wystawy fotografii A. Bem-Boruckiej

W środę 22 lutego 2023 odbył się wernisaż wystawy fotografii Anny Bem-Boruckiej "Śladami Navajo", który zainaugurował działalność Galerii 301 PHOTOMEDIA+.

Wernisaż otworzył Dziekan Wydziału Nauk Społecznych – prof. Michał Harciarek. Powitał uczestników wydarzenia, w tym autorkę prezentowanych zdjęć – panią Annę Bem-Borucką, Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, panią Dyrektor Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej – dr hab. Małgorzatę Łosiewicz, prof. UG oraz osoby kierujące projektem, który przyczynił się do powstania Galerii: prof. dr hab. Zbigniewa Treppę oraz dr hab. Karolinę Aszyk-Treppę, prof. UG. Dziekan WNS uwagę na społeczny wymiar prac Artystki, po czym wyraził nadzieje, że nowo otwarta galeria będzie żywym miejscem spotkań i dyskusji na temat sztuki, która ma przede wszystkim wzbudzać emocje.

Dr hab. Małgorzata Łosiewicz, dyrektor Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (IMDiKS), przedstawiła założenia oraz historię powstania Galerii 301 Photomedia plus:

Dla IMDiKS otwarcie Galerii jest zwieńczeniem wieloletnich starań o zwiększenie efektywności procesu dydaktycznego oraz podniesienie jakości kształcenia i pełniejszej realizacji zakładanych na Specjalności Fotograficznej efektów uczenia się poprzez pogłębianie u studentów umiejętności w zakresie twórczego wykorzystania nowych i klasycznych mediów. Naszym zamysłem jest wdrożenie elastycznych ścieżek kształcenia, które polegają na wyzwoleniu u studentów pasji do świadomego zdobywania wiedzy z zakresu komunikacji wizualnej, ogólnej teorii widzenia i działań poznawczych dot. obrazu fotograficznego.

Ale powstanie Galerii jest przede wszystkim efektem marzeń i ciężkiej codziennej pracy prof. Karoliny Aszyk-Treppy I prof. Zbigniewa Treppy, których ideą jest kształtowanie wartości społecznych, kulturowych oraz artystycznych przekazu medialnego.

W IMDiKS traktujemy fotografię jako medium informacji, sztuki, kreacji i inscenizacji oraz jako medium kultury i komunikacji wizualnej opartej na obrazie. Fotografia bowiem jest medium, które wykorzystuje funkcje narzędzi charakterystycznych dla medium sztuki i dla medium informacji.

Prof. Łosiewicz podziękowała władzom Uniwersytetu Gdańskiego, w szczególności JM Rektorowi UG – prof. Piotrowi Stepnowskiemu – oraz Dziekanowi Wydziału Nauk Społecznych – prof. Michałowi Harciarkowi – za zrozumienie innowacyjnej i oryginalnej idei w zakresie badań i edukacji. Na zakończenie swej wypowiedzi podkreśliła, że warto mieć i realizować marzenia, bo – według słów P. Coelho – „Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć”.

Prof. Treppa powiedział kilka słów o artystce i jej pracach. Według niego niezwykłe jest to, że miejsca, w którym powstały prace Anny Bem-Boruckiej, nawiązują do historii fotografii. Tam właśnie działali pionierzy amerykańskiej fotografii - tymczasem po 150 latach historii powstały zdumiewające prace, które nie tylko wzbogacają tradycje fotografii, ale tworzy zupełnie nowe tory w obszarze fotografii, który wydawał się być już zamkniętym rozdziałem. Według prof. Treppy artystka o tak ogromnym doświadczeniu w innych mediach – rysunku, rzeźbie – gdy już bierze do ręki aparat fotograficzny, potrafi dzielić się swoimi myślami w niezwykły sposób.

Artystka podziękowała osobom, które zorganizowały wystawę, wszystkim gościom przybyłym na wernisaż, a także swoim córkom, dzięki którym była możliwa organizacja wyprawy do Parku Narodowego Arizony – przedstawionego na zdjęciach z wystawy „Śladami Navajo”.

---

Powstanie Galerii 301 PhotoMedia+ dofinansowanej z funduszu inicjatyw dydaktycznych jest efektem realizacji projektu badawczego naukowo-artystycznego w zakresie obrazu fotograficznego jako medium informacji, sztuki, kreacji i inscenizacji, pod kierunkiem prof. dr hab. Zbigniewa Treppy oraz dr hab. Karoliny Aszyk-Treppy.

Logo Galerii 301 PHOTOMEDIA+ zostało zaprojektowane przez Aleksandrę Żukowską.

Wystawa "Śladami Navajo" potrwa do 19 kwietnia 2023 roku.

Fot. Naukowe Koło Fotografów UG (Aleksandra Grynko, Kacper Frąckowiak, Mateusz Siedlecki).

Relacja fotograficzna na Facebooku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz, dr hab. Małgorzata Łosiewicz, prof. UG

Data publikacji: piątek, 24. luty 2023 - 09:08; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: piątek, 24. luty 2023 - 13:40; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz