Wernisaż wystawy fotograficznej Anny Bem-Boruckiej „Ścieżkami Navajo"

Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Anny Bem-Boruckiej „Ścieżkami Navajo", który odbędzie się 22 lutego 2023 roku o godzinie 10.00 na Wydziale Nauk Społecznych (poziom 300) Uniwersytetu Gdańskiego.

Zaproszenie do obejrzenia wystawy.

Wystawa zainauguruje działalność galerii 301 PHOTOMEDIA +.

Finisaż zaplanowano na 19 kwietnia 2023 roku o godz. 18.00.

O autorce:

Anna Bem-Borucka – Rzeźbiarka urodzona w Sopocie. W latach 1975 – 1980 studiowała na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w pracowni rzeźby prof. Adama Smolany.

Od 1980 roku związana z Uczelnią, od 1994 prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Architektury i Wzornictwa, a od 2008 w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce. Od 2019 prowadzi pracownię rysunku i malarstwa na Wydziale Grafiki.

Uzyskała doktorat w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby: Sztuka Ife – Nigeria, Benin; oraz habilitację: Duch a materia – moje widzenie rzeźby.

W 2017 roku uzyskała dyplom z filozofii na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i fotografią. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach i sympozjach w kraju i zagranicą (Francja, Niemcy, Kanada, Stany Zjednoczone, Indie, Grecja, Szwecja, Rosja, Izrael, Jordania, Anglia, Ukraina, Czechy, Węgry, Rumunia, Mołdawia, Hiszpania).

„Fascynuje mnie iluzoryczność sztuki, wszystko się zmienia w zależności od kontekstu, uwarunkowań, od tego co jest dla nas ważne, jak patrzymy na otaczający nas świat, na to co nas inspiruje, daje nam siłę aby przekraczać samego siebie, własny horyzont. Jesteśmy częścią porządku przyrody a jednocześnie poza nim, żyjemy w dwóch światach, jako istoty cielesne i duchowe zarazem, poddane prawom natury ale mające również wpływ na to co się z nami dzieje. W swojej twórczości dążę do znalezienia takiej formy przekazu, która byłaby syntezą sztuki na styku różnych kultur. Jest to rodzaj narracji o rzeczywistości, to jak szukanie najważniejszego przy użyciu minimum środków. Bo czyż nie jest tak, że wpływ na nas mają wielkie kultury czy cywilizacje minionych wieków, to ciągłe sięganie do tego co było z jednoczesnym dodawaniem swojego. W czasach gdy niemal wszystko staje się niepewne, relatywne rodzi się tęsknota za czytelnością znaczeń, jednoznacznością, za wartościami, którym towarzyszy refleksja i dystans, jakiś wewnętrzny spokój, chwilowe zatrzymanie…”

Anna Bem-Borucka

Plakat wystawy ze zdjęciami Anny Bem-Boruckiej.

Ścieżkami Navajo

Arizona

Data publikacji: czwartek, 16. luty 2023 - 09:46; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak Ostatnia zmiana: czwartek, 16. luty 2023 - 09:57; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak