KONKURS FACT-CHECKINGOWY „DETEKTOR”

„Co zrobić tam, gdzie doniosły fakt ginie w powodzi falsyfikatów, a głos prawdy zagłuszony zostaje niesamowitą wrzawą…?” – pytał Stanisław Lem w powieści „Głos Pana” z 1968 roku. Dziś, gdy fałszywe informacje rozprzestrzeniają się nawet kilka razy szybciej niż prawda, pytanie to zdaje się być bardzo aktualne. Mimo to wciąż nie wypracowano na nie jednoznacznej odpowiedzi.

Z problemem fałszywych informacji i ich weryfikacji zderza się każdy, lecz szczególną rolę w tym procesie powinni pełnić nowocześni dziennikarze. W odpowiedzi na fale fałszywych przekazów w sieci rusza akademicki konkurs fact-checkingowy „Detektor” organizowany przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. To konkurs kierowany do studentów dziennikarstwa, komunikacji społecznej i innych kierunków związanych z mediami. Jego celem jest wyłonienie talentów w dziedzinie fact-checkingu w Polsce.

Zgłoszenia prac będą przyjmowane do 15 kwietnia. Każda z nich powinna polegać na wykryciu fake newsa w sieci i zweryfikowaniu go w dowolnej technice. Tekst, grafika, podcast – uczestników ogranicza tylko wyobraźnia.

Najlepsi zakwalifikują się do warsztatów, które w maju poprowadzi jeden z fact-checkerów ze Stowarzyszenia Demagog – pierwszej polskiej organizacji fact-checkingowej. Uczestnicy poznają najważniejsze techniki weryfikacji fake newsów, a następnie zmierzą się w finalne ze specjalnymi zadaniami. Na zwycięzców będą czekać atrakcyjne nagrody stażowe, rzeczowe i pieniężne!
Regulamin i formularz konkursu są dostępne na facebookowym profilu:

Data publikacji: czwartek, 27. Styczeń 2022 - 23:17; osoba wprowadzająca: Paweł Kozielski Ostatnia zmiana: piątek, 30. Grudzień 2022 - 19:32; osoba wprowadzająca: Adam Majchrzak